Dnes se podíváme na to, jak snadno se z Turecka stane Brandýs a ukážeme si, jak lidé nechápou princip perspektivy.

Nevím jak vy, ale já už jsem tyhle fotky kapitálního úlovku na Facebooku párkrát viděl. A přišlo mi zbytečné tomu věnovat pozornost. Ale teprve dnes jsem se podíval i na to, kolik sdílení už příspěvek nasbíral. A nestačil jsem se divit.

Brandýs nad Labem Tak v Labi bych se koupat nechtěl Vladimir Havalec

Hezké, viďte. Nu a tenhle příspěvek nasbíral od února 2016 přes 61 tisíc sdílení. Odkud se ale vzal?

Dlouhá cesta do Brandýsa

Zprávu se stejnými fotkami najdeme už v prosinci 2015 na serveru TN.cz. Vysloužila si 4 tisíce sdílení.

Chápete to Tohoto obřího sumce potkat určitě nechcete GALERIE tn cz

Stránky patřící TV Nova nicméně uvádějí jako zdroj údajně tureckých fotek malajskou stránku Sukan Star TV, což jak zjistíte už při zběžném pohledu, je chrlič podobných click-baitů. Ale to jsme odbočili.

V březnu 2016 publikuje zprávu se stejnými fotkami slovenský web topky.sk, ovšem vylepšuje ji o lokalizování do českého Brandýsa. A to není náhoda – ono totiž jestli něco v „šokujících“ zprávách funguje, tak to je princip geografické blízkosti. Ten je postaven na tom, že lidi prostě zajímají víc zprávy o událostech blízkých, než vzdálených.

Ty kokso to čo sme vylovili FOTO megamonštier ktoré plávali v Labe Topky sk

A jak je to tedy ve skutečnosti? Vysvětlení je prosté, milý Sherlocku…

V tomhle případě se skutečně o žádnou záhadu nejedná. Na fotkách vidíte něco, čemu se říká perspektiva, což je optický jev, při kterém se bližší objekty zdají větší, než objekty vzdálené. A protože jeden obrázek vydá za tisíc slov, ukážeme si to názorně:

A protože hrátky s perspektivou zvládne kdekdo, s podobnými zprávami se setkáváme poměrně často. O jednom takovém – konkrétně o desetikilové kryse – už jsme psali dříve.

Chlapík v Londýně chytil gigantickou krysu Tahle bestie váží 11 kg a měří 1 2 metru Ahaonline.cz


contributor