Na konci října vydalo Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) zprávu na svém webu. SMIS je skupina výzkumníků a vědců, kteří se zviditelnili během nedávné covidové pandemie. Jejich závěry byly často převratné, přitahovaly pozornost, ale ve spoustě případů to byly nepravdy nebo přímo dezinformace, které přímo SMIS a nebo jeho členové vypouštěli do světa. Jde třeba o propagování závadné studie, dezinformace o očkování jako příčině cévních příhod nebo dezinformace, že očkovaným párům klesá plodnost. Častým kritikem SMIS je také profesor patologie a vědecký pracovník v oboru imunologie působící v Spojených státech amerických Zdeněk Hel. Jeho postoj ke SMIS si můžeme přečíst vnašem starším článku a nebo na FB profilu.
V článku SMIS se píše, že už třetím rokem klesá porodnost, přidává čísla očkovaných a neočkovaných žen. Odkazuje se také na vlastní článek z ledna 2024, kde SMIS tvrdí ‘očkování proti covidu má příčinnou souvislost s poklesem plodnosti českých žen’. Výše uvedeny odkaz na DeníkN, však takové závěry vyvrací. Ve skutečnosti je za poklesem hlavně nižší počet žen v reprodukčním věku, což je v Česku dlouhodobý trend a načasování silných a slabých ročníků potenciálních rodiček.
SMIS v závěru píše ‘V této chvíli znovu konstatujeme, že z dat ÚZISu je již bezpečně prokázáno, že pokles počtu narozených dětí s očkovacím statusem matek souvisí, a to velmi silně. Otázkou zůstává, jaká část této souvislosti je příčinná. Pokud chce kdokoliv, včetně profesora politologie a předsedy vlády České republiky v jedné osobě, tvrdit, že příčinná souvislost neexistuje, měl by k tomu mít nějaká data. Data zatím zveřejněná ukazují opačným směrem.’
V prvé řadě musíme říci, že neexistují žádné důkazy, že by očkování proti COVID-19 nějak ovlivňovalo plodnost u mužů nebo žen. Studie zmiňují jedinou souvislost, že krátkodobě po očkování muže dojít k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, ale tento efekt je dočasný. Na světě byly podány miliardy dávek vakcíny a stejně nemáme žádné podklady, že by očkování mělo vliv na plodnost.
Navíc existuje hned několik vyspělých zemí, které mají vyšší proočkovanost než Česko a porodnost se tam nepropadla.
Španělsko má proočkovanost populace přes 85 %, porodnost má snižující trend, ale žádný propad za posledních pár let. V loňském roce se porodnost snížila o necelé 2 %, což odpovídá trendu ve Španělsku a všeobecně ve vyspělých zemích.
V Japonsku je očkováno přes 77 % populace, na porodnosti je vidět setrvalý pokles za posledních 10 let, ale žádný propad. V roce 2023 došlo k poklesu porodnosti menší než 1 %, ale je to pokračování trendu.
Spojené státy americké mají proočkovanost 70 % a v letech pandemie porodnost dokonce stoupla, následně loni se opět mírně snížila a podporuje tak trend ve vyspělých zemích.
Oproti těmto zemím je v Česku očkováno 64 % lidí a podle SMIS je naše země zasažena následky po očkování, které se projevují v propadech porodnosti o 10 %. Ve skutečnosti je problém najít na světě vyspělé země, které by měly v některém z nedávných let propad porodnosti alespoň 5 %. S pomoci ChatGPT se podařilo najít dvě – Itálii a Jižní Koreu. Jak je tedy možné, že země s výrazně více očkovanou populací netrpí stejnými nebo ještě většími propady? Proč je problém najít země s podobným propadem porodnosti? Pokud zohledníme vědecké studie, demografická data z jiných zemích a celou řadu případů nedůvěryhodnosti skupiny SMIS, nezbyde než dojít k závěru, že zpráva SMIS je nesmysl.
Aby to bylo ještě trochu složitější, tak Angelika Bazalová oceněná Bludným balvanem sdílí na svém FB blog jednoho z tvůrců zprávy SMIS Tomáše Fürsta. Bazalová se vymezuje, že nejde porodnost, ale jen a pouze úhrnnou plodnost. V blogu Fürst ale píše ‘Data ukazují, že očkování proti covidu s porodností souvisí, a to velmi silně’. Pokud si však najdeme data ze zemí zmíněných výše a porovnáme je s Českem, tak Španělsko, Japonsko ani USA nemají žádné dramatické propady plodnosti. Podle ChatGPT měla pokles plodnosti kolem 5% za rok v době pandemie jen Jižní Korea, která ma proočkovanost přes 85%.
Ať už se bavíme o plodnosti nebo porodnosti, nenajdeme ve vyspělém světě podobný případ propadu jako v Česku. Je nesmysl tvrdit, že za pokles porodnosti nebo plodnosti může očkování proti COVID-19, když jediný důkaz najdeme jen u nás v Česku. Ostatní vyspělé země i s vyšší proočkovaností populace a žádný takový jev nezaznamenaly.