Jak již náš web psal, jedním z menších projektů šířících dezinformace ohledně současné pandemie COVID-19 je TV Šalingrad. Za projektem stojí esoterička Renata Bernardi. Ta se neustále diví, že se v ČR alespoň jednou dávkou nechalo naočkovat 47,6 % populace a 54,6 % obyvatel starších 12 let. Nutné dodat, že do statistik se zatím navíc nepočítají lidé, kteří se nechali naočkovat v zahraničí.

Jak komentáře těchto dezinformátorů jsou erudované, dokazuje tento příspěvek. V něm se jaká si Andrea náramně diví, že vakcínou Janssen nebyl nikdo očkován druhou dávkou. Přitom je jednoduše dohledatelné, že se jedná o (zatím) jedinou schválenou jednodávkovou vakcínu. V příspěvku také zaměňuje počet podaných dávek s počtem očkovaných. Ano, je pravdou, že takové neodborné komentáře v České televizi neuvidíte.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.