Jednou z výrazných postav proruské scény v ČR je bezpochyby Robert Žák. Zároveň jde o člověka, jehož činnost nebyla nikdy detailněji zmapována. Možným důvodem je to, že vždycky stojí tak trochu bokem hned vedle výrazně zvučnějších jmen, jako je Žarko Raptor Jovanovič či sociolog Petr Hampl. Kdo tedy je Robert Žák?

Robert Žák se mnohokrát dostal na televizní obrazovky, stránky novin i zpravodajských serverů. Jen téměř nikdy nebylo uvedeno, o koho se jedná. Jeho jednoznačně nejslavnější okamžik byl, když při rvačce ve štábu Miloše Zemana po vyhraných prezidentských volbách zavíral před novináři dveře se slovy, že dovnitř se dostanou jen přes jeho mrtvolu. V mediálním prostoru jej sice zastínili Karel Slezák (bývalý boxer, který napadl novináře) a Jan Šolta, kteří se s novináři přímo pustili do konfliktu a rozbíjeli jim techniku, ale Žák byl také na řadě záběrů a do dění ve štábu se aktivně zapojoval.

Další mediální výstup byl natočen v době před již zmíněnou prezidentskou volbou. Zde pro změnu Žák není jako legitimní člen štábu Miloše Zemana, ale funguje jako agent provokatér. K akci došlo 17. 11. 2017 na Václavském náměstí při oslavách výročí Sametové revoluce. Jeden z kandidátů na prezidenta Michal Horáček procházel mezi lidmi na náměstí (v doprovodu televizních kamer), čehož Žák využil a sehrál roli rozhořčeného občana, který se bojí migrantů (Žák slovně napadl Michala Horáčka). Probojoval se i do upoutávky na film.

Potřetí se na obrazovkách Žák objevil v roce 2019. Zřejmě o nic takového nestál, ale shodou náhod se to podařilo. Reportéři ČT v rámci reportáže o proruské organizaci Řád národa natáčeli před vilou Zdeňka Zbytka v Bubenči, kde řád sídlí, a zjišťovali, kdo vlastně tuto nemovitost patřící ruské ambasádě obývá. Ptají se i muže, který z vily zrovna vychází, zda na dané adrese sídlí Řád národa. Dotyčným je právě Robert Žák.

Mimo tyto okamžiky, kdy se Žák dostal do záběru skutečných médií, existuje i nespočet případů, kdy se dostal do médií tzv. alternativních. Je totiž spolu s Žarkem Jovanovičem spoluautorem tzv. TV Raptor. Tato internetová televize patří k hlavním komunikačním kanálům proruské scény. Vysílá široké spektrum pořadů od reportáží z demonstrací žlutých vest ve Francii až po diskusní pořady, kterých se účastní standardní postavy jako Petr Hampl, Žarko Jovanovič, Žák, Martin Konvička, Petr Žantovský, Jiří Ovčáček, současný europoslanec generál Hynek Blaško a řada dalších. Je možné odhadnout, že právě Raptor TV pomohla mimo jiné Blaškovi k úspěchu ve volbách do EP.

Žák je jednou z hlavních postav této televize. Osobně natáčí reportáže z řady zemí světa (Francie, Německo, Ukrajina atd.), přičemž naprosto není zřejmé, z čeho jsou tyto akce placeny. Na svých sociálních sítích uvádí tuto TV jako své zaměstnání spolu se spolkem Hej, občané, což je proruská iniciativa oficiálně založená matkou Žarka Jovanoviče Janou Bulínovou. Spolek organizuje řadu akcí, některé přímo v objektech patřících ruské ambasádě. Mezi obvyklé návštěvníky těchto akcí patří výše uvedená jména a další známé postavy jako Jiří Černohorský a další.

Hlavním působištěm Žáka pak jsou podle všeho sociální sítě. Jeho profil na FB má povolených 5 tisíc přátel a další necelé dva tisíce sledujících. Primárně sdílí reportáže Raptor TV či přenosy různých událostí ze světa. Mimo to také obsahuje řadu fotografií z veřejných akcí, jako byla demonstrace u sochy Koněva, setkání rebelů v Řeporyjích s poslancem Foldynou a další podobné události. Kromě profilu na FB má také profil na ruské sociální sítě Vkontakte.ru. Obsah je takřka identický s FB. Kromě těchto profilů je ještě k nalezení starší neaktivní TW účet. Žkovy účty: Facebook, Vkontakte, Twitter.

Žák podle všeho je nebo přinejmenším býval klávesistou bizarní kapely FONETIX. Ta již zřejmě není aktivní, neboť v roce 2015 měla poslední dohledatelný koncert. Z kapely vzniklé v roce 1991 zbyli jen dva členové: zpěvák Hynek Holubec a klávesista Robert Žák. Žák však na tuto kapelu stále odkazuje ze svých sociálních sítí. Kapela o sobě na profilu na bandzone tvrdí: „Pražská elektronická formace PHONETIX vznikla na podzim roku 1991. V současnosti je původním členem kapely pouze leader H.H.Christian. Zpívá, komponuje, píše texty a na syntezátory jej doprovází Robert „Jarre“ Žák. Kapela nyní hraje svůj originální styl hudby, který jednoduše nazývá dark pop. Skupina prošla poměrně velikým vývojem, od temného novoromantismu přes melancholickou orientální hudbu až k nynějšímu soundu.“ Kapela byla zařazena mezi hudební masakry.

Žák patří k dosud málo známým postavám české dezinformační scény. Což je navzdory četnosti jeho výstupů s podivem. Sám sdílí i produkuje značné množství dezinformačního obsahu, má napojení na nejvýraznější postavy tuzemské scény a cestuje kvůli svým reportážím všude možně po světě, aniž by bylo zřejmé, kdo tyto cesty financuje. Zároveň nemá problém vstupovat aktivně do dění v podobě agenta provokatéra a velmi věrohodně vytvářet alternativní realitu před kamerami televizí. Bude dobré jeho počínání sledovat i nadále. Více o něm psal web Manipulátoři.cz nebo Hlídací pes.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.