Dvojí metr. Jedni nacionalisté vadí, druzí jsou kamarádi. I to je jedna z metod dezinformačních webů. Žarko Raptor Jovanovič se svými spolupracovníky, jako je Robert Žák nebo třeba Michal Hrubý, vyrazil v nedávné době na dvě velké demonstrace do zahraničí. Na oslavy narozenin Stepana Bandery na Ukrajinu a na oslavu narozenin hnutí Pegida do Drážďan.

Pomineme-li otázka, kde Jovanovič na výlety bere peníze, protože v insolvenci dluží ještě více jak pět milionů korun, ukazuje se, jak tato skupina vytvářející mj. facebookovou stránku Raptor TV používá dvojí metr. Na stranu jednu ukazuje „šokokující“ záběry ukrajinský nacionalistů, kde si vybírají vždy skupinu radikálů, na stranu druhou poskytují maximální prostor jednomu z radikálních nacionalistů Tommy Robinsonovi.

Zatímco fotky a záběry z Ukrajiny využívají dezinformační weby jako důkaz fašismu na Ukrajině (zde a zde), video s Tommym Robinsonem je vedeno řekněme ve velmi přátelském duchu. Důvod je zcela jasný. Zatímco ukrajinští nacionalisté vystupují proti ruské rozpínavosti, hnutí Pegida nebo Tommy Robinson se při nejmenším k Rusku nevyjadřují, nebo dokonce k němu mají kladný vztah.

Pokud se na věc podíváme objektivně na obě demonstrace, jedná se o podobou sortu extremistů. Nutno dodat, že neexistují jakékoliv důkazy, že by Stepan Bandera za 2. světové války spolupracoval s nacisty. Na stranu druhou část hnutí OUN se jednoznačně přidalo na stranu nacistů a samo hnutí spáchalo několik protižidovským pogromů a i například tzv. Volyňský masakr kde zemřelo až 100 000 Poláků. Na současné ukrajinské nacionalisty tedy je nutné pohlížet jako na nástupníky hnutí, které stálo za praktikami, které jde nazvat bez velkého váhání zločiny proti lidskosti. Nutno dodat, že tyto nacionalisté nemají na Ukrajině obdiv z důvodu páchaných zločinů za války, ale z důvodu toho, že se pokusili založit Ukrajinský stát nezávislý jak nacistickém Německu, tak Sovětském svazu.

Jak se ovšem tito radikálové liší například od hnutí English Defence Legue (EDL), kde se Tommy Robinson léta angažoval? Například zpravodajský web píše, že se hajlovalo i na demonstraci na podporu Tommy Robinsona. Zpravodajský web The Guardian popisuje, jak 15 000 příznivců Tommy Robinsona útočilo na britskou policii. Hajlování příznivců EDL zachycuje dokonce i ruský zpravodajský web RT.

Příznivci hnutí Pegida se zase netají ostrými názory proti Benešovým dekretům. „Víte, že jste ve středním Německu? Že Benešovy dekrety nám sebraly naše území, Sudety, východní Německo a Slezsko? To by se nám mělo vrátit,“ říkal zcela vážně demonstrant redaktorce MF Dnes.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.