Projekt Čeští elfové vydal listopadový report. V reportech je vždy popsána minimálně jedna postava dezinformační scény. Tentokrát řeč bude o dlouholetém bloggerovi a šéfredaktorovi konspiračního webu Rukojmi.cz Břetislavu Olšerovi.

Takže pro pořádek. „Břetislav Olšer se narodil v rodině učitele v Hovězí. V letech 1961–65 studoval na Střední všeobecně vzdělávací škole v Novém Hrozenkově a ve Vsetíně. Poté studoval tři semestry na fakultě kůže, gumy a plastických hmot ve Zlíně a místo základní vojenské služby odešel pracovat do dolů. V letech 1976–79 začal působit jako novinář v Ostravském večerníku, poté pracoval v České Tiskové Kanceláři a až do roku 1997 pracoval v ostravských periodicích,“ píše například Masarykova knihovna Vsetín. Je autor i devíti knih.

Olšera najdete prakticky všude. Na sociální sítích, blozích, e-mailech i na dezinformačních webech. Tento jeho profil na Facebooku je relativně nový. Nějakou dobu před vznikem tohoto reportu totiž Olšer svůj primární profil smazal a není možné jej již dohledat. Na aktuálním profilu nesdílí nic. Na dřívějším sdílel především svou tvorbu na jiných serverech, zejména šlo o blogy a příspěvky v médiích, která jsou známá šířením dezinformačního obsahu.

Aktuálně je zřejmě nejaktivnější na serveru Rukojmi.cz. Provozovatelem tohoto webu je společnost 3 T Real, s. r. o. Tato společnost s historií od roku 2008 má podle účetní závěrky za rok 2018 aktiva v celkové výši 33 tisíc korun. Jejím jednatelem a jediným společníkem je Marcel Kryl (nar. 17. 10. 1958), který kromě této firmy vlastní ještě společnost Axland.cz, s. r. o., jejíž web říká: „Jsme rodinná firma, která se dovozem a velkoobchodním prodejem pletacích přízí zabývá od roku 2015. V současné době dovážíme více než 100 druhů pletacích přízí přední turecké firmy YarnArt.“

Obsah rukojmi.cz však nemá s pletením nic společného. Viz např. aktuální titulek: „To snad ne! Moskva: Největší česká organizace Člověk v tísni připravovala v Rusku státní převrat. Verbovala a školila mladé lidi k podvratné činnosti. To vše pod zástěrkou údajné charity“.

Sám Olšer patří k nejaktivnějším autorům tohoto webu. Jeho texty jsou nesmírně dlouhé a obvykle „rozkrývají“ nějaké složité ekonomické machinace. Texty obvykle pracují s reálnými kauzami a zasazují je do nejrůznějších kontextů, a to jak slovně, tak i graficky.

Nezaměnitelný je také použitý slovník: „Tak nám 17. listopadu 2019 havloidní rowdies znovu zneužijí studentské demonstrace z téhož dne roku 1939, kdy bylo popraveno 9 představitelů studentských organizací; 1200 zatčených studentů skončilo v koncentráku Sachsenhausen-Oranienburg. Jejich vzkaz Milionům chvilek rádoby pro demokracii: ‚Ukradli jste nám naši revoluci‘. Za rámeček si ho asi těžko dají…“ píše například Olšer k demonstraci na Letné 16. 11..

„V čem jsme nejlepší? V pití piva, v kouření marihuany, v antigerontickém chování ke starým lidem, nechali jsme si patentovat tunelování, novodobé kmotry, justiční mafii i šmejdy a jiné světové vynálezy… Kdysi nám někdo, co se podobal na Václava Havla, bezostyšně tvrdil; komunisté vám budou lhát, že budete nezaměstnaní a na ulicích. Nevěřte jim; pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí… Naopak; pravda a láska dostávají do držky od lži a nenávisti…“ píše Olšer v textu, v němž uvádí Pravdu s velkým P o Sametové revoluci.

Kromě serveru rukojmi.cz má Olšer autorské účty na řadě dalších serverů, kam však přispívá spíše sporadicky.

» Velmi aktivní býval jeho blog na iDnes.cz: https://olser. blog.idnes.cz/

» Loni napsal článek i pro otevřeně ruský server Sputnik

» Psával pro dezinformační Svobodné noviny: http://svobodnenoviny.eu/author/olser/

» Všechny články nadále publikuje na vlastním webu

» K nalezení je dle očekávání na Parlamentních listech

» I na Protiproud Petra Hájka

» Pravděpodobně stál za rozšířením hoaxu o placených demonstrantech

Olšer je však velmi zdatný v šíření svých textů. Dokud měl aktivní svůj dřívější profil na FB, rozesílal přátelům odkazy na své články do messengeru. Nadále rozesílá tyto odkazy mailem na nezjistitelný seznam adres. Je jeden z nejaktivnějších dezinformátorů. Autor tisíců textů očerňujících Sametovou revoluci a její hlavní aktéry, šířících často nenávist vůči jiným náboženstvím a rasám.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.