Na sociální síti Facebook se začíná šířit status, jehož autorem má být Břetislav Olšer a má se týkat včerejší (4.6.2019) demonstrace Milion chvilek pro demokracii, které se účastnilo asi 120 tisíc lidí. Šlo o největší protest v historie samostatné České republiky a největší protest od roku 1989.

I o této demonstraci se začínají šířit hoaxy. Asi největší zásah má text, který pravděpodobně pochází, jak již bylo napsáno, od blogera Břetislava Olšera. Šířen je nejrůznějšími lidmi v nejrůznějších skupinách.

TEXT HOAXU:
Zdarec,

miliónový chlívek se činí. A prachů má jak šlupek. A teď něco tuty! O víkendu jsem byl v Jablonném nad Orlicí. A moje bývalá žena, která tam žije mi říkala, že tam obcházeli mládenci a nabízeli: lístek do Prahy a zpět, oběd + 1000,- za účast na úterním srocení. Takhle to dělají. Lístek do Prahy stojí z Jabla 220 kč. Zpátečka tedy pomalu 500,- +1000,- + cca 200,- za oběd takže jen z Jablonného cca 2000,-/ks. A ti borci to taky jistě nedělají zadarmo. Lída je poslala někam a neví o nikom z jejího okolí. Ale nějaké mladé jistě zlanařili. Kdo by se z tak dalekého lontu rád nepodíval grátis do Prahy? Takto se rozjeli po republice a organizují “spontánní” demonstrace.

Jestli jim to nebude vycházet, musíme se připravit na nového “studenta Šmída”. A když nepomůže vylhaný, dodají opravdovou mrtvolu. Sorošovci jsou toho schopní.

S pozdravem

František Kudláč“

(Konec citace HOAXU)

 

Náš web proto kontaktoval starostu městečka Jablonné nad Orlicí Miroslav Wágnera, který kandidoval za hnutí Nestraníci. Miroslav Wágner je dlouholetým starostou a Jablonné nad Orlicí je poměrně malinké městečko. Proto je tedy jasné, že místní lidi zkrátka už zná. V třítisícovém městečku by se nic takového neutajilo. A co nám tedy starosta města odpověděl? Pokud je mi známo, v našem městě nebydlí žádná paní Kudláčová (není vyloučeno, že po rozchodu s panem Kudláčem změnila jméno). Vzhledem k velikosti našeho města by se tato informace určitě neutajila,“ znělo v odpovědi na náš e-mail.

K této věci je nutné vzít i druhý nesporný fakt. V Jablonné nad Orlicí, stejně jako ve spoustě jiných měst, existuje vyhláška o zákazu podomního prodeje. Ve městě je zakázán i tzv. „pochůzkový prodej“, tedy nabízení i čehokoliv na ulici. Ve vyhlášce se pak píše, že v obou případech se nejedná jen o prodej, ale i „poskytování služeb“. Pokud by tedy někdo takový po Jablonné obcházel, určitě by se to dozvěděla městská policie a ta by následně, v rámci svých hlášení, informovala starostu.

Tento příběh je nesmyslný i z mnoha dalších důvodů. Například toho, že pokud se demonstrace účastnilo 120 tisíc lidí, organizace Milion chvilek pro demokracii by musela zaplatit účastníkům nějakých 240 milionů. Jak se lze přesvědčit z transparentního účtu organizace, pohyby na účtě se pohybují v řádu statisíců korun, maximálně nižších jednotek milionů. Na účtu je také možné se přesvědčit kolik taková akce stojí a pokud by někdo někomu platil „jízdé“, objevilo by se to v transakcích.

Na závěr několik fotek, které dokazují obrovský počet protestujících. Jiná falešná zpráva říká, že tam lidé jeli za kulturou (na koncert). O tom třeba zase v jiném článku.

Foto Vít Hassan
Foto Vít Hassan


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.