Stal se z toho zřejmě hoax roku. Turista z Česka natočil na řecké Krétě video, které publikoval na internetu s komentářem, že zachycuje topící se migranty. Ve skutečnosti ovšem zachytil scénu z filmu o turecko-řecké válce z počátku 20. století. Autorem dezinformačního videa, které v Česku, Polsku, Španělsku, Francii nebo Spojeném království vidělo přes 1,2 milionu lidí byl šumperský policista Marek Chrastina.

„Autenticitu záběrů se – nezávisle na sobě – rozhodly ověřit francouzská zpravodajská agentura AFP a německý server Correctiv.org, který podobné informace prověřuje pravidelně. Obě redakce rychle dospěly k témuž zjištění: video uvádí nepravdu. Režisérka ani kameraman nepracují pro žádnou zpravodajskou agenturu. Jsou to filmaři, kteří v té době připravovali dokument o řeckých migrantech, prchajících mezi roky 1919 a 1922 před turecko-řeckou válkou s názvem Země zbraní Panny Marie Bolestné,“ píše Český rozhlas.

Že tomu tak skutečně dokazuje tento TRAILER. „Topící“ se ženy je možné vidět na záběr v zhruba v čase 0:06 až 0:10. Ze zábrů je také jasné, že točeno z úhlu, odpovídající tomu, co natočil Chrastina.

Chrastinův HOAX:

TRAILER filmu Země zbraní Panny Marie Bolestné:

 


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com