Stal se z toho zřejmě hoax roku. Turista z Česka natočil na řecké Krétě video, které publikoval na internetu s komentářem, že zachycuje topící se migranty. Ve skutečnosti ovšem zachytil scénu z filmu o turecko-řecké válce z počátku 20. století. Autorem dezinformačního videa, které v Česku, Polsku, Španělsku, Francii nebo Spojeném království vidělo přes 1,2 milionu lidí byl šumperský policista Marek Chrastina.

„Autenticitu záběrů se – nezávisle na sobě – rozhodly ověřit francouzská zpravodajská agentura AFP a německý server Correctiv.org, který podobné informace prověřuje pravidelně. Obě redakce rychle dospěly k témuž zjištění: video uvádí nepravdu. Režisérka ani kameraman nepracují pro žádnou zpravodajskou agenturu. Jsou to filmaři, kteří v té době připravovali dokument o řeckých migrantech, prchajících mezi roky 1919 a 1922 před turecko-řeckou válkou s názvem Země zbraní Panny Marie Bolestné,“ píše Český rozhlas.

Že tomu tak skutečně dokazuje tento TRAILER. „Topící“ se ženy je možné vidět na záběr v zhruba v čase 0:06 až 0:10. Ze zábrů je také jasné, že točeno z úhlu, odpovídající tomu, co natočil Chrastina.

Chrastinův HOAX:

TRAILER filmu Země zbraní Panny Marie Bolestné:

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.