Rasistické komentáře se začaly objevovat pod články informující o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. Podle dostupných informací mělo jít o žhářský útok a některé zpravodajské servery skrze svědkyni tragédie uvedly, že policie zadržela Roma ve věku 50–60 let. Navíc se spekuluje, že i oběti požáru jsou Romové. Například na Novinkách.cz se objevil komentář: „Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím.“ S ubohou dezinfornací o Romech přišel dezinformační web Vlatenecké noviny. Článkem se již zabývají orgány činné v trestním řízení.

„Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,” řekl v neděli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Podle něj určitě v bytě nebydleli všichni. „Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené,” uvedl Bruzl.

Nájemníci vypáleného bytu nejsou Romové (pozn.: Redakce Romea.cz zná jména nájemníků). “Na oslavě ale byl údajně romský chlapec a žena Romka, proto většina tvrdí, že se jedná o romskou rodinu,” uvedla pro Romea.cz Jolana Šmarhovyčová. Informace o etnickém původu útočníka se rozchází.

Co se týká údajného pomalého zásahu hasičů, operační středisko přijalo tísňové volání v sobotu v 17:48 hod. Hasiči ze stanice Bohumín přijali tuto událost v 17:49 hod. a o minutu později už opouštěli hasičskou stanici. Na místo události dorazili v 17:54 hod. To už z oken šlehaly plameny a požár zachvátil celý byt.

Hasiči požár bytu lokalizovali po dvou hodinách, hašení probíhalo jak ve vnitřní části budovy, tak z vysunutého žebříku. Kolem 20:00 hod. byl požár zlikvidován a bylo zahájeno vyšetřování příčin vzniku a rychlého šíření požáru. Na místo události dorazil také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání přítomnosti akcelerantu hoření. Prohledávání bylo pozitivní na přítomnost akcelerantu, což vysvětluje otázku, proč došlo k tak rychlému rozšíření požáru.

Hasiči mezitím vběhli do domu a začali vyvádět jednotlivé obyvatele. Mezi nimi i souseda, jehož byt je přímo vedle hořícího. „Slyšel jsem ránu, jak dopadlo první tělo. Nechápu, proč vyskočili, hasiči mi vyrazili dveře, nasadili dýchací masku a vyvedli po schodišti dolů. Tedy až poté, co sousedé vyskočili okny,“ popisuje soused.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.