Jedním z pozoruhodných úkazů české dezinformační scény jsou Vlastenecké noviny (VL). Zatímco řada dezinformačních webů pouze přebírá obsah oficiálních kanálů ruské propagandy, jakými jsou Sputnik nebo Russia Today, Vlastenecké noviny neustále vytvářejí obrovské množství vlastního obsahu. Jde obvykle o nejexplicitnější projevy nenávisti, rasismu a xenofobie, jaké je na českém internetu možné nalézt. Výběr titulků (pod štítkem „nečistá prasata“):

„Mu-slimácké svině? Útok na thajskou vládní budovu si vyžádal nejméně 20 zraněných“

„Hubení invazních druhů v Oceánii: Před rokem probíhala na Novém Zélandu masová zabíjačka mu-slimáckých prasat“

„Všechny postřílet! Válka s vetřelci v Řecku! Farmář odháněl migrující mu-slimácké hovada roztokem prasečích fekálií“

Významná část tvorby VL tedy naplňuje skutkovou podstatu trestného činu.

Podobná tvorba VL se dá najít i k dalším tématům. Mezi ta patří zejména adorace Ruska, nenávist vůči USA, NATO a EU a obecně k západu. Mezi texty se objevuje i velké množství převzatého materiálu. Zdrojem je často Sputnik, Parlamentní listy, případně osobní stránky různých „komentátorů“ tohoto webu (slovo „komentátorů“ je v uvozovkách z toho důvodu, že nejde zjistit, jestli o umístění svých textů na VL vědí). Mimo to VL používají i další otevřené zdroje, např. přejaly taktiku Parlamentních listů a kopírují celá vystoupení poslanců ze stenozáznamů, která následně vydávají za autorský komentář. Tímto způsobem se na VL objevují nejen poslanci SPD, ale i třeba Petr Fiala z ODS nebo Vít Rakušan ze STAN:

„Vláda už teď nevystačí s PR o rouškách, které si lidi sami ušili“ (údajný článek Petra Fialy je ve skutečnosti vykopírovaný ze stenozáznamu)

„Musíme zabezpečit ohrožené a postupně lidem vrátit svobodu“

Redakční zprávy jsou obvykle podepsané zřejmě smyšlenými jmény: Ferdinand Pištora, Anett Hoopskins, Irina Vladivojna Zajceva aj. Vedle VL existuje ještě další web, a to Bez politické korektnosti (BPK): http://www.bezpolitickekorektnosti.cz/

Formou se tento web spíše blíží blogu. Zatímco VL se snaží zachovat alespoň chvílemi zdání zpravodajského webu, BPK je spíše směs nenávistného bizáru:

 „Proč se Babiš obrací k démonům? Bude zatracen jako izraelský král Saul“ „Zazněl první výstřel a vepříci z neziskovek kvičí“

 „Covid-19 jako záminka k nastolení brutální diktatury“

Oba weby spojuje to, že majitelem domén je Centrální informační agentura, z. s. se sídlem Plk. Rajmunda Prchaly 4460/119, Poruba, 708 00 Ostrava.

Radek Velička je hlavní postavou obou webů a zároveň ředitel agentury. Je podepsán pod řadou textů na VL i BPK, osobně vede rozhovory a celkově se zdá, že je hlavním aktérem veškerého dění.

Kromě zmíněné agentury figuruje Velička ještě v zapsaném spolku (byť v tomto spolku Velička na funkci loni rezignoval) a to Česká expedice, z.s. Jedná se tentokrát o knižní vydavatelství, které má na kontě 28 knih. https://www.cbdb.cz/nakladatelstvi-451-ceska-expedice

Mezi zcela běžnými a nijak nezávadnými tituly, např. „Nové hovory s T. G. Masarykem“ či „Eva tropí hlouposti“ najdeme však i několik knih samotného Radka Veličky:

„Absolutně neuchopitelná slavnost života“

„Havloidi – Těžký život v zemi ovládané sektou“

 „Likvidace bílé rasy“

„Včeličky Radka Veličky“

Co je sám Velička zač, se zjišťuje obtížně. Mimo knižní tvorbu a provoz dvou zmíněných webů má zřejmě něco společného i se známým dezinformačním rádiem Svobodný vysílač. V diskusích pod příspěvky vystupuje jako člen týmu Svobodného vysílače.

„Děkujeme Vám uctivě, jelikož není důležité kolik, ale že máte tu vůli, náš projekt podpořit. Ještě jednou děkujeme, za tým Svobodného vysílače CS Radek Velička“ https://www.svobodny-vysilac.cz/program/

Mimo to se svého času angažoval či ještě angažuje na akcích iniciativy D.O.S.T, které sdružuje známá jména české dezinformační a nenávistné scény (Hájek, Konvička, Hampl, Jakl a další).

Weby Radka Veličky jsou údajně závislé na příjmech z reklamy:

„Restrukturalizace zajistí našim čtenářům, že veškeré zpravodajství budou mít na jednom webu. Po založení Vlasteneckých noviny vydavatele Alfa libera, jsme tak provozovali celkem tři webu, které poskytovaly zpravodajský servis. Vzhledem tomu, že jsem plně závislí jen na příjmech z reklamy, tak to byl velký luxus,“ informuje prezident vydavatelství Alfa libera a šéfredaktor Vlasteneckých novin Radek Velička.“ citace pochází z roku 2015 a je přístupná jen ve webovém archivu.

Jako své trvalé bydliště Velička uvádí adresu U Tatry 1486, 742 58 Příbor, narodil se 09. 05. 1979. Další osobní údaje nejsou dohledatelné. Adresa je běžný panelák ve městě Příbor, na stejné adrese nesídlí oficiálně žádné zajímavé subjekty. Mimo uvedených webů provozuje ještě osobní web, kde lze opět nalézt obrovské množství jeho názorových článků: https://radek-velicka.cz/

„Bude svině viset? Najde se hrdina k popravě zmrda Babiše?“

„Jak naložit s policejním dobytkem, co obvinil Káju Maříkovou?“

 „Svět se v prdel obrátil. Bachův absolutismus je zpět. Jen se nově obarvil. Není to nadvláda tupců v režii Habsburků, ale nadvláda debilů v režii bruselské totality. Policie není policií, ale souborem kreténů a zločinců.“

Mimo jiné je také Velička autorem doslovu ke knize známého českého islamofoba Petra Hampla: https://radek-velicka.cz/?p=26423

Velička je také činný na sociálních sítích:

Na FB je pouze jeho osobní stránka: https://www.facebook.com/radekvelickanovinar/

Na TW není příliš aktivní, ale účet tam má: https://twitter.com/velicka_radek?lang=cs

Aktivnější je na ruské síti Vkontakte: https://vk.com/radek_velicka

Má vlastní youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UC5S6AptwYM0GiSldL8lBYEw

Článek pochází z reportu Českých elfů za březen 2020


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.