Spisovatel a novinář Benjamin Kuras v rozhovoru v pořadu Českého rozhlasu Osobnost Plus 5. ledna 2021 hovořil o Brexitu, Británii a také o sobě.

Na dotaz Barbory Tachecí, zda nevadí, že Velká Británie opustí například i Europol a evropské bezpečnostní systémy, Kuras odpověděl, že veškerá rizika z toho vyplývající budou zcela vyvážena odchodem Velké Británie z evropských struktur.

Rovněž z něj vypadla myšlenka, že by se příliš nestalo, kdyby Velkou Británii opustilo Severní Irsko, když na něj království doplácí. Máme to tedy chápat tak, že hlavní je znovuzískání suverenity i za tu cenu, že se v ostrovního království stane Malá Velká Británie?

Největší „špek“ si ovšem Kuras ponechal na konec. Zcela podle Cimrmanovy zásady „Nepochválím-li se sám, nikdo to za mne neudělá“ o sobě prohlásil:

„Já jsem si uvědomil jednu věc – já jsem řekněme těch předchozích 20 let, já jsem byl vlastně úplně první, kdo tady začal informovat o těch demokratických deficitech EU, o nebezpečí islamizace, spíš než islámu, islamizace, politické korektnosti a nacházel jsem v tom pořád takové ty nějaké, ty ty nějaké souvislosti s marxismem, neomarxismem, totalitní. No a začal jsem to jako jeden z prvních, a dlouho mne brali za blázna. No a teď jsem si uvědomil, že teďka to spousta lidí po mně převzala, že jsem nějak vysekal tamtu tu tu stezku a že v ní dneska jde třeba Institut Václava Klause, který to dělá líp než já, protože má lepší, má víc lidí, nebo takový sociolog Petr Hampl, který jde do hloubky, co se vlastně s tou společností stalo, nebo takové Naštvané matky, to je další taková … no a taková média jako je třeba Neviditelný pes a Parlamentní listy, které to nějakým způsobem už dávají najevo.“

Ztráta soudnosti tak u Kurase, který kdysi psal duchaplné a vtipné knihy jako Tao sexu, je skutečně hrozivá. Vzývá pochybný spolek Naštvané matky Evy Hrindové („Není to pravda – ale mohla by být“ – vzpomínáte?), lháře a fušera do orientalistiky Petra Hampla či prokremelský IVK. Chválí Parlamentní listy a také Neviditelného psa, kterého tak (zde ovšem právem) zařadil mezi dezinformátory. Stvrzením Kurasova naprostého úpadku je pak to, že je jako konvertita k židovství schopen se účastnit akcí za účasti prokremelských aktivistů a vyhlášených neonacistů.


author