Předseda SPD Tomio Okamura opět na svém Facebooku vyvracel dezinformaci, že chce kontrolovat, zda v bytech 3+1 nežijí jen dva lidé. Okamura na závěr prvního odstavce napsal: „Ale všichni víme odkud vítr vane a která strana přichází s takovými návrhy.“ Dezinformace totiž byla dříve přisuzovaná Pirátům a tuto dezinformaci šířili především příznivci SPD. A tento hoax se znovu šíří, jenom v jiné grafické podobě.

Jedná se tedy o hoax, který mezi českými uživateli koluje již nejméně dva roky. Pirátská strana odmítla, že by její předseda Ivan Bartoš něco takového řekl, a potvrdila, že žádné speciální daně ani jiné tresty pro obyvatele velkých bytů nechystá. Tento příspěvek sdílelo od července 2019 na Facebooku přes 30 000 uživatelů. Jsou na něm fotografie Ivana Bartoše, který debatuje s dalším mužem, přičemž v bublině vedoucí k jeho ústům jsou tato slova: „Není možné, aby v bytě 3+1 žili jen dva lidé. Buď k sobě ubytují ještě další dva lidi nebo zaplatí zvláštní daň za nadměrné metry!” Jedná se o další z řady hoaxů, které se snaží vykreslit Piráty jako radikálně levicovou stranu kladoucí si za cíl odebírat majetek movitějším obyvatelům. O podobných případech psala AFP například zdezde či zde.

Sám Bartoš se k problematice dostupného bydlení vyjádřil například v tomto komentáři již v roce 2018. Podle něj chtějí Piráti podporovat dlouhodobá řešení jako zkrácení délky výstavby nových bytů, možnost obcí vstupovat majetkově do bytových družstev, změny územního plánu ve prospěch menších investorů či lepší využití brownfieldů. Více v článku AFP.

K tématu bydlení se Ivan Bartoš vyjádřil i nyní. „Je to naprosto vymyšlený hoax, který jsme už několikrát vyvrátili. Je to hloupost. A je nám fuk, kolik vás žije v bytě 3+1. Žádným způsobem nehodláme měnit zdanění nemovitostí k bydlení. Chceme ale zvýšit pravomoc obcí víc danit pouze komerční budovy nebo velkosklady na zelené louce určené k podnikání. Rozhodně ne k bydlení. Vnímáme to jako oblast, kde dochází k záboru zemědělské půdy. Když chce firma postavit halu za nějakou obcí, je tam obrovský odpor obyvatel. Obec za to má marginální peníze. Jsme přesvědčeni, že když obec dostane možnost vybrat víc peněz skrz zdanění, tak klesne odpor vůči rozvoji podnikání,“ řekl Ivan Bartoš CNN Prima News.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com