S blížícími se volbami dochází k bizarním situacím. Například Tomio Okamura na svém profilu začal bojovat proti hoaxům. Samozřejmě jen těm, které mají poškodit SPD. Na své facebookové stránce dementoval, že jeho strana chce zvýšit daň z nemovitosti. Faktem ovšem je, že tato falešná zpráva nejprve kolovala o Pirátech. Ani oni však nic takového v programu nemají.

Sociální sítí Facebook se také začal šířit předělaný vymyšlený obrázek, že Okamura navrhuje zvláštní daň za nadměrné metry. Prý není normální, aby v bytě žili dva lidé. Jenže i tato falešná zpráva se šířila nejprve o Pirátech. A stoupenci SPD jsou stále přesvědčeni, že toto vyřkl Ivan Bartoš, ačkoliv je to absolutní nesmysl. A právě stoupenci SPD aktivně hoax o Pirátech šíří.

Kauza Lithium byla česká politická aféra, ke které došlo jen několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017. Kauzy, kterou spustil dezinformační web Aeronet, se postupně chytly KSČM a ANO a kauza poškodila ČSSD před volbami. Nakonec se ukázalo, že kauza je spíše nafouklou bublinou a v Česku se možná lithium těžit vůbec nebude.

Pro Lubomíra Volného a jeho Volný blok je to zřejmě stále zajímavé téma. V jeho e-shopu si můžete koupit banner s nápisem „Nenechme si ukrást naše lithium, braňme se společně, Volný blok“. Podle Volného si nemáme nechat ukrást například i Benešovy dekrety.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.