Dvě tragické události ve dvou dnech zasáhly Českou republikou. V neděli to byl požár v domově pro hendikepované ve Vejprtech, v pondělí to bylo nečekané úmrtí předsedy Senátu parlamentu České republiky Jaroslava Kubery.

Vždy mi bylo odporné, když někdo dokáže i tyto velice smutné události zneužít. A stalo se to v obou případech. Tragédii ve Vejprtech zneužila stránka „Český institut pro urážení politiků“, která se považuje za recesistickou, ale evidentně se jedná spíše o stránku dezinformační. Že sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované, je fakt. Stránka však lhala o tom, že obětmi byli dědečci a babičky a celá věc byla stáhnuta proti Andreji Babiši. Jak již jsem napsal, požár vypukl v domě pro hendikepované. Konkrétně v domově pro mentálně postižené, všichni klienti měli omezenou svéprávnost.

Podobné tančení na hrobech následovalo i po smrti Jaroslava Kubery. O statusu Šádí Shanaáh psal již Ondřej Fér.  Za nevhodnou jde určitě považovat poznámku  Zdeňka Šarapatky na Twitteru, kdy k fotografii Miloše Zemana a Jaroslava Kubery napsal„Smrt je popleta: dobří odcházejí…“

Odporné manipulace se pak dopustil i významný člen SPD Jan Čížek. Ten napsal, že jeho názory byly s názory Jaroslava Kubery velmi blízké. Kubera si podle Čížka prý přál Czexit. To však zcela nekoresponduje s názorem Jaroslava Kubery, který například v rozhovoru v roce 2016 řekl, že „Czexit není řešení. Je to možné, ale ne taktické.“ Například senát zdůrazňuje také jeho výstup z roku 2019. „Zdůraznil, že je vždy přínosem scházet se u jednacího stolu a snažit se reformovat EU zevnitř, aby se neopakoval nešťastný příběh brexitu,“ psalo se na webu senátu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.