Úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery dalo mnoha lidem příležitost promeškat úžasnou šanci k mlčení. Jedním z nich byl Šádí Shanaáh, jehož vyjádření k odchodu druhého nejvyššího ústavního činitele bylo za hranicemi běžného společenského chování.

“Jaroslava Kuberu budu oplakávat asi stejně jako MIloše Zemana,” napsal Shanaáh na svůj Facebook. “Oba staří muži, kteří nerozumí modernímu světu, nechápou ho a nechtějí chápat a maskují tu humorem, který páchne po vyčpělém alkoholu a cigaretách. Minulost. Jedeme dál.”

V prostředí sociálních médií Shanaáhův post pochopitelně vzbudil značný zájem. Například významný člen aparátu Občanské demokratické strany František Cerha ho sdílel s poznámkou “Úsvit lidské drzosti.” 

Nešťastného postu se ještě v den jeho zveřejnění chytily Parlamentní listy, které v titulku Shanáha spojily se Zelenými, jejichž volebním plakátem začal být příspěvek na sociálních médiích sdílen. 

Problém je v tom, že spojení Shanaáha se Zelenými je manipulativní. Nelze posoudit, jestli je autorem koláže, na které je Shanaáh vyobrazen s volebním plakátem Zelených přímo dílem Františka Cerhy nebo jestli se po sítích už pohyboval, každopádně je faktem, že Shanaáh členem strany v minulosti byl, ale už jím není. Samotní Zelení se k úmrtí Jaroslava Kubery vyjádřili zcela korektním způsobem.Ostatně sám Shanaáh nakonec připustil, že jeho vyjádření nebylo nejvhodnější a odstranil ho a omluvil se za něj. 

Spojení Shanáha se Zelenými nicméně na Parlamentních listech zůstalo. Nechybí ani připomínka, že jeho otcem je Palestinec, což je pro obsah textu zcela irelevantní informace, stejně jako popis Shanaáhových občanských aktivit, jejichž cílem je změnit negativní vnímání islámu v českém prostředí. 


editor

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.