Na internetu se objevil nový dezinformační projekt Otevři svou mysl. Jedná se o youtubový kanál a stejnojmenný web. O videa je poměrně velký zájem, některá mají desítky tisíc zhlédnutí. Velmi populární je například video: „Nové zprávy naznačují umělý původ Covid-19. 3,7 milionů dolarů šlo do Wuhanu na studium koronaviru.“ Problém je, že se jedná přinejmenším o manipulaci. Je pravdou, že aparát USA vyšetřuje existenci grantu z roku 2015, jehož příjemcem měla být laboratoř ve Wu-chanu. Nikde v seriózních médiích se však nepíše cokoliv o tom, že by se mělo jednat o grant na zkoumání koronaviru. Mimo to, v Asii se v tu dobu šířil virus MERS. Ten je jedním z druhů koronaviru, ale velmi odlišný od současného velmi nebezpečného viru SARS-COV-2.  Zatímco nejzávažnějším příznakem nákazy COVID-19 jsou plicní problémy, u MERS se jednalo o akutní selhání ledvin. Přenašečem MERS jsou velbloudi.

Kdo tedy stojí za novým dezinformačním projektem? Podle CZ.NIC je to David Formánek z Kojetína. Jeho výdělečnou činností je překládání textů. Už od 2013 vytvářel kanál věnující se (citujeme) „osobnímu rozvoji, sebelásce, motivaci, pozitivnímu myšlení a tvoření reality.“ To hovoří samo za sebe. Realita je taková, jaká je a není třeba ji „tvořit“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.