Měl to být další pokus o „revoluci“. Na Václavském náměstí se ovšem nakonec na demonstraci svolanou proruskými silami sešlo méně lidí než na zářijových. Čelit přitom museli navíc trollingu, když aktivista Ladislav Vrábel se sháněl po Ferdinandu Vaňkovi, což byl pseudonym Václava Havla.

Dezinformátoři už také zjistili, že nepochodí u prezidenta Zemana. Ten je navíc ve svátek připomínající vznik republiky naštval. Bývalá poslankyně ANO Jana Lorencová, která také šířila proruské dezinformace, ve vzkazu k účastníkům demonstrace v Praze uvedla, že vrátí medaili Za zásluhy, kterou obdržela v roce 2018, protože Zeman ocení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Záměr vyznamenat ukrajinského prezidenta Zelenského oznámil Zeman už v březnu. Za základní důvod ocenění označil „jeho statečnost a odvahu, se kterou odmítl americký návrh na poskytnutí bezpečného útočiště a zůstal v tehdy bojujícím Kyjevu.“ „A odvaha se má ocenit,“ řekl Zeman v projevu.

V den, kdy si Česko připomnělo 104. výročí vzniku Československa, se na budově ministerstva vnitra objevila také plachta, která překrývá hned několik pater. Kromě české a ukrajinské vlajky je na ní umístěn obrázek ruského vůdce Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. “Nepřátelství vůči Rusku překonalo v Česku veškeré meze, české ministerstvo vnitra vyhrožuje Putinovi,” napsala moskevská tisková agentura Eurasia Daily v reakci na tento akt.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.