O smutném příběhu Jany Lorencové, která kdysi patřila k nejlepší investigativním novinářům v ČR, už náš web psal. Jana Lorencová je bohužel pravidelnou šiřitelkou nejrůznější prokremelských dezinformací.

Přes 4 tisíce sdílení mělo její video na sociální síti Facebook, na kterém je zachycen přesun americké vojenské techniky (tanků) Slovenskem. Video bylo zachyceno u Slovenské Nového Mesta. Technika se vracela ze cvičení na Slovensku Slovak Shield. Několik kusů zahraniční vojenské techniky zde bylo předvedeno jako ukázka rozdílu mezi výbavou slovenské armády a výbavou vojsk jiných zemí NATO. „I na tomto cvičení jsme mohli vidět, jakou technikou disponují vojska z Polska, Česka, Maďarska či USA. My tu máme techniku, která má v některých případech i 40 let,“ řekl ministr obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Podobně je to s tanky a jinou vojenskou technikou v Gdaňsku. I tento hoax sdílela Lorencová. V Polsku budou probíhat vojenská cvičení pod dohledem 1. pěší divize americké armády.

Kromě těchto hoaxů šířila Lorencová nedávno hoax například o grafenu, který je údajně obsažen ve vakcínách proti COVID-19.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.