Na Facebooku se momentálně šíří článek Parlamentních listů, ve kterém bývalý novinář Štěpán Kotrba nazývá zřejmě nešťastný dolet ukrajinské rakety protivzdušné obrany na ukrajinské území jako ukrajinskou provokaci a útok pod falešnou vlajkou.

Štěpán Kotrba v něm vystupuje jako „analytik“. Ve skutečnosti se jedná o bývalého novináře, který rozhodně není vojenským expertem. Některými médii byl nazýván politickým analytikem, nikoliv však vojenským. V minulosti třeba zpochybňoval ruský podíl smrti Čechů ve Vrběticích nebo se pouštěl do aktivistů, kteří upozorňovali na nekompetentnost Stanislava Křečka. Jeho novinářský konec začal v roce 2018, když nastříkal na sjezdu ČSSD pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům, kteří po něm chtěli peníze.

Kotrba tvrdí, že v okolí hranic s Polskem nedopadla žádná ruská raketa. To však jednoznačně není pravda. V den, kdy dopadla zřejmě ukrajinská raketa protivzdušné obrany na Polsko, na město Lvov a jeho okolí dopadlo několik ruských raket. Lvov se přitom nachází jen asi 60 km od polských hranic. Není také pravdou, že rakety mají dolet 45 km. Systém S-300P použíli střely 5V55 s doletem 47 km, později ovšem s doletem až 75 km. Například systém S-300PMU 2 však disponuje i střelami s doletem 200 km. Je tedy pravděpodobné, že se ukrajinský protiraketový systém snažil sestřelit některou z ruských raket u Lvova a sebedestrukční systém selhal a střela nešťastně dopadla na polské území.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.