Ombudsman Stanislav Křeček se ujal úřadu veřejného ochránce práv. Končící ombudsmanku Annu Šabatovou může při odchodu z úřadu zanedlouho následovat i několik jejích bývalých podřízených. „Mnohokrát jsem řekl, že nechystám noc dlouhých nožů, ale noc krátkých nožů nemohu vyloučit. Každý vedoucí pracovník si přece přivádí své lidi,“ nastínil Křeček možné personální kroky.

Stanislav Křeček tak použil paralelu s nacistickým Německem. Noc dlouhých nožů se nazývá čistka, která proběhla v Německu především v noci z 29. na 30. června 1934 na příkaz Adolfa Hitlera s podporou Hermanna Göringa. Pověření nacisté, hlavně příslušníci SS, vraždili až do 2. července po celém území Třetí říše, především však v mnichovské věznici Stadelheim a v kasárnách berlínských SS v Lichterfelde. Jmenovitě je známo 90 obětí a předpokládá se, že celkový počet byl asi dvojnásobný.

Před budouou úřadu se proti novému ombudsmanovi konal protest. K protestu se se vyjádřil novinář Štěpán Kotrba. Ivana Svobodová dodává, že je spíše mediálním a politickým lobbistou než novinářem. Kotrba každopádně na krátký protest reagoval slovy: „K lidským právům patří i policejní pendrek, když to nejde po dobrým.“ Ostatně. Štěpán Kotrba s vybíjením zlosti na bezbranných má své zkušenosti. V roce 2018 při sjezdu ČSSD nastříkal před kulturním domem Střelnice pepřový sprej do očí dvěma bezdomovcům.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com