Pamatujete ještě, jak nás mnozí dezinformátoři, kteří pak začali bojovat proti COVID opatřením a nyní vystupují proti Ukrajině, strašili muslimskými uprchlíky? Vlastně je věc i paradoxní v tom, že letos v létě byla situace na českých hranicích závažnější než tehdy, ale tématem holt bylo něco jiného. A také prostě ti lidé chtějí do Německa, což ale chtěli už tehdy. Každopádně dezinformátoři oprášili starý text, ve kterém se uvádí, že migranti dostanou 21 000 Kč měsíčně na hlavu. Tehdy text, ve kterém měli migranti dostávat 21-65 tisíc korun, byl hitem.

Nyní se text šíří v souvislosti s Ukrajinci. Prý Ukrajinci dostanou více než běžný důchodce. Když nejsou tématem muslimové, tak holt text trochu pozměníme. „Je to hotové, vetřelci budou v ČR dostávat 21.000,-Kč měsíčně, tyto ‚sociální dávky‘ se jim budou doplácet z našich daní,” tvrdí například tento příspěvek ze 4. listopadu 2022, který na Facebooku sdílelo téměř 250 uživatelů. „Nevím, co na to budou říkat čeští důchodci, kteří celý život platili daně a pracovali… Průměrný důchod v ČR je nyní 12 300 Kč,“ uvádí se dál v textu, kterého si všimla agentura AFP. A AFP si všimla i dalších zjevných nesmyslů:

„V nepravdivém příspěvku stojí, že měsíční „příjem migranta může přesáhnout 21.000 Kč”, čímž je myšlena přímá podpora od státu, nikoliv plat či jiný soukromý zdroj příjmů. To ovšem není pravda.

Česká vláda od začátku války do konce října poskytla na pomoc Ukrajincům 19,6 miliardy korun. I když na konci června skončil nouzový stav, pomoc uprchlíkům je poskytována i nadále. Rozhodně se však nejedná o částku blížící se 21 000 korun na hlavu na měsíc.

V současné době má válečný uprchlík z Ukrajiny nárok na humanitární dávku ve výši 5 tisíc Kč na osobu včetně dětí po dobu prvních šesti měsíců na území ČR. Od sedmého kalendářního měsíce se dávky v případě dětí do 18 let snižují na 3 320 Kč, u cizinců starších 18 let pak na 4 620 Kč.

Další formou podpory je takzvaný příspěvek pro solidární domácnost pro ty, kteří u sebe uprchlíky bezplatně ubytují. V takovém případě dostává domácnost 3 000 Kč na osobu ubytovanou v daném měsíci déle než 16 po sobě jdoucích dnů. Maximální příspěvek pro jednu domácnost je 12.000 Kč, tedy za 4 a více ubytovaných osob (včetně dětí).

Je ovšem třeba zdůraznit, že v tomto případě jdou peníze ubytovateli, nikoliv uprchlíkům samotným.

Podle lživých facebookových příspěvků dosahuje průměrný starobní důchod v České republice momentálně 12 300 Kč. To je ovšem zastaralá informace.

Ze statistik České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že průměrný starobní důchod v ČR dosáhl v červnu 2022 výše 15 572 Kč. Na konci loňského roku to bylo 14 060 Kč. Na hranici kolem 12 300 se naposledy pohyboval koncem roku 2019.

Nepravdivý text je postavený na údajné korespondenci mezi autorem „Milošem Boučkem” a „poslancem PSP ČR” Zdeňkem Soukupem. AFP však vyhledáváním zjistila, že nejenže byl Zdeněk Soukup poslancem pouze do října 2017, ale že v dubnu 2021 zemřel. O jeho smrti informovala média a potvrdila ji také Gabriela Dostálová, mluvčí karlovarské oblastní organizace strany ANO, jejíž byl Zdeněk Soukup členem.“

Více v článku AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.