Trojice poslanců SPD je podepsána pod návrhem nového zákona „o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky“. Konkrétně se jedná o Jiřího Kobzu, Radka Kotena a Radovana Vícha. To se nelíbí Aeronetu, který návrh zákona chápe jako nástroj proti nejrůznějším domobranám. Aeronet o tom napsal dokonce trojici článků (1, 2, 3).

Celá přestřelka je tak trochu jak z grotesky. SPD obviňuje Aeronet ze lži a nazývá ho „fake serverem“. Aeronet vrací úder a tvrdí, že poslanci SPD jsou vlastizrádci. „Tím se SPD dopustila vlastizrady na vlastních voličích a hlavně na vlastencích v domobranách,“ obviňuje Aeronet SPD.

Podle poslance SPD Jiřího Kobzy je zákon zaměřen proti džihádistům a extremistům z Antify. „Vzpomeňme na výzvu bývalého imáma Kušnarenka (ZDE) k muslimům, aby se ozbrojili! Právě probíhá soudním procesem s pražským imámem Samerem Shehadehem, který se mj. hrdě přihlásil k organizaci a financování ozbrojených islamistických aktivit. Nezapomínejme ani na extremisty např. z Antify,“ upozorňuje Kobza. Zde musíme potvrdit, že Antifa je skutečně extremistickou organizací. Není ovšem známo, že by se vyzbrojovala střenými zbraněmi. Kobza dále upozorňuje, že v návrhu zákona není ani slovo o domobranách. V tomto ohledu má pravdu.

Z důvodové zprávy však je jasné, že návrh se týká právě například domobran:

„Cílem návrhu zákona je zejména znemožnit, aby se paramilitární skupiny fungující mimo relevantní bezpečnostní systém České republiky vyzbrojovaly a aby se zbraněmi usilovaly o prosazování svých ideologických cílů; činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,“ píše se v důvodové zprávě. Dále důvodová zpráva jasně upozorňuje ústavní zákon 110/1998 sb., který stanovuje, že „zajištění svrchovanosti a územní celistvosti České republiky, ochrana jejích demokratických základů a ochrana životů, zdraví a majetkových hodnot je základní povinností státu.“

Kobza a například středočeská SPD se vymlouvají, že taková paramilitární skupina musí mít jasný ideologický rámec a také velení. Připomeňme však, že samozvané domobrany měly své velení a také se ideologicky profilovaly. Ostatně, jako zákon proti domobranám chápe nový zákon i ministr vnitra Jan Hamáček, který je zároveň i jedním z předkladatelů zákona a návrh vypracoval právě jeho rezort.  V tomto sporu tedy, zcela výjimečně, dáváme za pravdu Aeronetu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.