Šílené teorie o iluminátech, chemtarils, vakcínách nebo nejrůznější xenofobní útoky se vždy nesetkají s pochopení administrátorů sociálně sítě Facebook. Stává se tak, že ti nejaktivnější dezinformátoři a hejteři jsou prakticky neustále blokováni. Zkrátka, ban střídá další ban. V očích těchto lidí je to však nepřiměřený zásah do jejich práv.

A tak vznikají nápady na vznik nových sociálních sítí. Například Jurij Klimov vymyslel český Facebook nezávislý na tom americkém. „Produkt bude 100 % český,“ píše Jurij Klimov, který má jmeno na svém facebookukém profilu psané azbukou. Projekt se má jmenovat Spacebook. Všechno je zařízené, Klimov hledá jen někoho, kdo to zaplatí a někoho, kdo to udělá.

Je však pravdou, že podobné projekty už existují. Například platforma MyČeši slouží ke komunikaci lidí hlavně okolo Národní demokracie, Bohemia patriot, různých domobran a podobně. Síť má necelých 350 profilů. V praxi tam k žádné komunikaci téměř nedochází.

Faktem ovšem je, že v těchto kruzích je stále nejoblíbenější ruský VKontakte. O příběhu této sociální sítě náš web psal zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com