Na platformě YouTube se objevilo video kanálu „Tvořivá společnost“ s názvem „Vědci objevili skutečnou příčinu tání ledovců.“ Video popírá globální oteplování, respektive globální klimatickou změnu, a tvrdí, že za tání ledovců na Antarktidě a v Grónsku může sopečná a tektonická činnost pod povrchem. Za projektem „Tvořivá společnost“ stojí sekta Allatra. Tato záhadná sekta pochází z Ukrajiny. Bloggerka Valentina Dobronravova upozornila na činnost organizace AllatRa v Kirovohradě už v roce 2016. Mladá bloggerka poznamenala, že AllatRa ve městě vkládá obrovské prostředky do billboardů a sekta je rovněž propagována prostřednictvím sociálních sítí. „Reklama organizace hlásá všeobecnou laskavost, ale na sociálních sítích najdeme i úplně jiné informace. Nazývají ruského prezidenta Vladimíra Putina „Nomo“ a je osobou, která má zachránit všechny Slovany a stráží proruské Národní gardy, které bojují na východě,“ poznamenala tehdy bloggerka. Podle jejich knih vládnou světu archoni (analogie zednářů). Středem této negativní síly (archonů) jsou pochopitelně Spojené státy americké. A archoni se prý Slovanů velmi bojí, proto jim vnucují svou ideologii.
Pojďme se ovšem vrátit k tvrzení, že za táním ledovců stojí sopečná činnost. „V posledních letech někteří spekulovali, že v dnešním úbytku ledové hmoty z polárních ledových příkrovů Země v Grónsku a Antarktidě by mohla hrát roli vulkanická aktivita. Od roku 2002 zaznamenaly americko-německé družicové mise Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) a GRACE Follow-On (GRACE-FO) rychlý úbytek ledové hmoty z Grónska – rychlostí přibližně 281 gigatun za rok. Existuje spousta důkazů o vulkanické činnosti v oblastech nyní pokrytých grónskými ledovci. Má to však jeden zádrhel. Tato sopečná aktivita se objevila v dávné minulosti. V Grónsku nyní nejsou žádné aktivní sopky ani nejsou známy žádné zmapované spící sopky přímo pod grónským ledovým příkrovem, které by byly aktivní během období pliocénu geologické historie, která začala před více než 5,3 miliony let (sopky jsou považovány za aktivní, pokud vybuchly za posledních 50 000 let). GPS měření také poskytují důkaz, že pod Grónskem kdysi existovala horká skvrna. Toto horké místo se však následně přesunulo a nyní leží pod Islandem – je domovem asi 130 sopek, z nichž zhruba 30 je aktivních. Horká skvrna je alespoň částečně zodpovědná za vysokou vulkanickou aktivitu ostrova.
Mise GRACE také pozorovala rychlý úbytek ledové masy na Antarktidě, rychlostí přibližně 146 gigatun za rok od roku 2002. Na rozdíl od Grónska existují podstatné důkazy o sopkách pod antarktickým ledovým štítem, z nichž některé jsou v současnosti aktivní resp. byly v nedávné geologické minulosti. Zatímco přesný počet sopek v Antarktidě není znám, podle nedávné studie jen v západní Antarktidě bylo nalezeno 138 sopek. Mnoho aktivních sopek se nachází v zemi Marie Byrd. Neexistují však žádné důkazy o dramatické erupci sopky v Antarktidě v nedávné geologické minulosti. Snímky však ukazují, že tání nemá nic společného s touto vulkanickou činností. Zjednodušeně řečeno, ledovce roztávají, protože jsou oplachovány teplou vodou z oceánů,“ píše NASA.
Studie z roku 2020, kterou provedla International Thwaites Glacier Collaboration, která v současné době vede výzkum na Antarktidě, zjistila, že dno oceánu je hlubší, než si vědci dříve mysleli. To umožňuje teplé mořské vodě rozpustit spodní stranu ledu. Teplá oceánská voda pomalu rozpouští led pod ledovci, způsobuje rychlejší proudění vody, lámání větších části ledu a způsobuje destrukci ledovců.
Světové oceány se oteplovaly i v roce 2021. Tvrdí to mezinárodní studie vědců z Itálie, USA a Číny, kterou zveřejnil časpois Advances in Atmospheric Sciences. „Oceánský tepelný obsah vytrvale stoupá a je to primárním ukazatelem změny klimatu vyvolané lidskou aktivitou,” uvedl jeden z autorů a badatel Kevin Trenberth. Růst teplot oceánů má řadu negativních dopadů. Přispívá k častějšímu výskytu hurikánů, silných bouří, extrémních dešťů a právě k tání ledovců. Vyšší teploty také ohrožují řadu mořských živočichů, například korálové útesy.