Aeronet vydal článek, ve kterém uvádí nebetyčné hlouposti a konspirace ohledně „kauzy“ Huawei. Aby to nebylo málo, nadpis převzala Nela Lisková a absolutně nesmyslný příspěvek má přes sto sdílení. No dobrá tedy. V nadpise Aeronetu, a v příspěvku hvězdy dezinformační scény, se píše, že: „Američané si potichu přivlastnili 5G satelitní frekvence pro celosvětovou internetovou síť Starlink! Huawei s tím nesouhlasil, ostře protestoval a zbytek už znáte! Podle Elona Muska budou mít sítě 5G superskalární charakter, budou moci samy růst spolu s počtem koncových zařízení. Firma SpaceX vynese na oběžnou dráhu 7000 satelitů na vytvoření celosvětové 5G sítě nového internetu! Vaše 5G zařízení se stane současně vysílačem pro další uživatele v lokalitě! Půjde o síť všech sítí, ztělesnění Skynetu z kultovního filmu Terminator, který toto předpověděl!“

To, že je to absolutní nesmysl je zřejmé. Mobilní sítě jsou totiž pozemní a nevyužívají satelitní technologie. Společnost SpaceX sice uvažuje o vybudování jaké si globální internetové sítě, ale tato eventuální síť, která je ve hvězdách (ale jen v těch obrazných a ne skutečně ve vesmíru) nemá s 5G sítěmi vůbec nic společného. Tato síť by mohla v budoucnu teoreticky dovolit připojit se k internetu na kterémkoliv místě na světě pomocí satelitu nebo satelitního telefonu, které v současnosti již existují, ale mají enormní spotřebu elektřiny. A obrovské jsou i ceny volání (zde v druhé síti). Telefony navíc nefungují v místnostech, musí mít přímý výhled na satelit, obdobně jako tomu je u satelitních televizí. Vybudovat tedy nějakou dostupnou a funkční satelitní síť bude trvat pravděpodobně desítky let. Zatímco 5G sítě se již připravují.

Ony satelitní sítě mají teoreticky fungovat v pásmu 37,5-42,0 GHz a 47,2-50,2 GHz.  Ve druhé polovině roku 2019 plánuje Český telekomunikační úřad vypsání aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz pro české mobilní sítě 5G (na kmitočtech dříve fungovalo pozemní televizní vysílání). Poskytování služeb operátorem bude muset být spuštěno do dvou let a licence mají mít patnáctiletou platnost, přičemž spuštění sítí úřad očekává v roce 2020. Navíc. Při zavádění 5G v České republice úřad spolupracuje v rámci pilotního projektu se společností Nokia, díky čemuž se spuštění komerčního provozu očekává už v roce 2022. Je pravdou, že v červenci 2018 Vodafone připravil ve spolupráci se společnostmi Huawei a Ericsson, které operátorovi dodávají hardware i potřebné softwarové vybavení, ukázku jak 5G sítě budou fungovat. Aukce však budou, jak bylo napsáno, probíhat až letos. Pokud by tedy Česká republika eventuálně vyhlásila nějaký zákaz na technologie Huawei, což je spíše nepravděpodobné, operátoři se budou moci ještě zákazu přizpůsobit a společnost Huawei zdaleka nemá nic v kapse. Možná také proto tak hlasité kopání kolem sebe. Aeronet a Nela Lisová tedy jen vymývají mozek lidem, který absolutně mobilním technologiím nerozumí.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.