Slovenské ministerstvo zdravotnictví podalo trestní oznámení na portál Bádateľ za šíření poplašné zprávy. Zmiňovaný portál je jedním z nejoblíbenějších informačních zdrojů antivax hnutí. Nejnověji šířila stránka falešné informace o vyrážkách při nošení roušek. Pravidelné nošení roušek může způsobit vyrážky, ale ne takové, jaké uváděla grafika.

„Webová stránka Bádateľ dlouhodobě šíří medicínské nesmysly a hoaxy. Lacinými nadpisy lidi nejprve šokuje a pak na nich vydělává peníze tím, že jim nabízí výživové doplňky a různé produkty. V nedávné době tento portál překračoval všechny hranice. V době, kdy nám roste počet nových případů nakažených koronavirem, tato stránka straší lidi lživými zprávami o nošení rouškek, které opakovaně vyvracejí naši odborníci a lékaři. V uplynulých dnech dokonce otevřeně naváděl lidi, aby obcházeli a nedodržovali opatření. Rozhodli jsme se podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy na stránce Bádateľ. Respektuji svobodu slova, ale i ta musí mít určité hranice. Hlavním úkolem ministerstva zdravotnictví je chránit veřejné zdraví a my uděláme vše proto, abychom zvládli i druhou vlnu pandemie koronaviru. Kontaktovali jsme i představitele Facebooku a apelujeme na ně, aby plnili své sliby, že budou potlačovat a mazat škodlivé a lživé příspěvky o koronaviru a chceme od nich, aby to dělali i na Slovensku. Na náš podnět již vymazali několik hoaxů o koronaviru a v komunikaci s nimi budeme pokračovat,“ píše slovenské ministerstvo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.