Slovenská policie se v budoucnu bude více zaměřovat na vyvracení nejrůznější hoaxů, fám a propagandistické příspěvky. Spustila speciální facebookovou stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR. „Hlavním cílem této stránky je shromažďování hoaxů a různých podvodů, které se šíří především prostřednictvím internetu. Obsah stránky bude aktualizován podle potřeby a aktuálního vývoje. Policie považuje hoaxy za nebezpečný nástroj šíření dezinformací,“ píše slovenská policie.

„Stránka za pár dní od vzniku stihla zveřejnit několik příkladů podvodů, ale i balíček infografiky vytvořen Europolem zaměřený na počítačové podvody. Vítány jsou i podněty od uživatelů sociální sítě,“ dodává web Antipropaganda.sk.

Den po spuštění webu (26. října) policie zadržela na bratislavském letišti více osob. Dezinformačních časopis Zemi a Věk týž den večer informoval o zadržení ruského občana Jevgenija Paľceva. Paľcev má působit jako redaktor pro dezinformační web Hlavní zprávy. O případu psal již náš web zde.

Web Antipropaganda.sk přinesl oficiální stanovisko slovenské policie. Podle vyjádření incident na letišti nesouvisí s dezinformacemi: „Dne 26.10.2018 přiletěla leteckou linkou z Moskvy do Bratislavy státní příslušnice Republiky Srbsko a státní příslušník Ruské federace. Státní příslušnici Republiky Srbsko byl odepřen vstup na území Slovenské republiky z důvodu, že délka jejího pobytu na území členských států Evropské unie přesáhla 90 dnů během předchozího 180 denního období. Byl jí tedy vydaný formulář o odepření vstupu na území Schengenského prostoru. Státní příslušník Ruské federace řešen nebyl, byl jen kontrolován při hraniční kontrole, přičemž měl poškozený pas a vznikl problém při lustrací v informačních systémech. Po provedení hraniční kontroly byli další osoby propuštěni k další cestě.“

Stránce Dezinformácie, hoaxy a propaganda a Denniku N se povedlo zjistit, kdo jeJevgenij Paľcev. “Ukázalo se, že Paľcev udržuje kontakty s pracovníky ruské mediální skupiny Rossija Segodňa (Rusko dnes), kterou financuje Kreml. Na Facebooku je několik fotografií, na kterých Paľcev vyjednává v prostorách agentury Sputnik, která spadá pod tuto mediální skupinu,” píše Dennik N.

“Fotografie jsou z ledna 2018. Na návštěvě Sputniku doprovázel ruského novináře jeho kamarád Miloš Zvěřina, který je znám jako propagátor slovanské vzájemnosti. Zvěřina to potvrdil, když mu Deník N zavolal. Agenturu Sputnik založil Kreml v roce 2014 s cílem ovlivňovat veřejné mínění v zemích Evropské unie i postsovětského prostoru. Má více jazykových mutací včetně české, která se věnuje i dění na Slovensku. Díky Paľcevovi se ukázalo, že součástí kampaně je i slovenský web Hlavní zprávy.  O tom, že by Jevgenij Paľcev byl pouze překladatel, se dá pochybovat. Zvěřina pro Deník N potvrdil, že během jejich lednové návštěvy Sputniku byl Paľcev hlavní postavou a komunikoval s pracovníky agentury,” dodává Dennik N.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.