Slovenská policie zadržovala v noci z pátku na sobotu na letišti v Bratislavě několik osob, které se zúčastnily ukončení motocyklové sezóny Nočních vlků v Moskvě. V delegaci byli dva Slováci, jeden Rus a dva občané Srbska.

Konkrétně jde například o Ratka Sudeckého, který píše pro dezinformační web Zem a vek. Sudecký například minulý rok svedl vinu za Katyňský masakr na ukrajinské nacionalisty (Banderovce). Ve skutečnosti je přitom prokázané, že Katyňský masakr provedla armáda SSSR.

Slovenská policie si došlápla i Sudeckého partnerku Milicu J., která je srbskou občankou. Ta neměla na Slovensku povolení k pobytu a byla ze země vyhoštěna.

Nejzajímavější je ovšem to, že Slovenská policie identifikovala i ruského občana Jevgenije Paľceva. Zajímavé je, že facebooková stránka Zem a Vek nejprve informovala o zadržení, následně prohlášení stáhla. Jevgenij Paľcev má být podle smazaného příspěvku redaktorem dalšího dezinformačního webu Hlavné správy.

Slovenská stránka „Dezinformácie Hoaxy Propaganda“ se domnívá, že Jevgenij Paľcev píše pro Hlavní správy pod pseudonymem Eugen Rusnák. Jisté ovšem je, že Jevgenij Paľcev má na Slovensku ohlášenou živnost na vydávání knih a časopisů, na jejich tisk a zprostředkování obchodu s nimi, včetně prodeje inzerce.

Kauzu budeme nadále sledovat.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.