Možná jste zaznamenali, že mnoho bojovníků proti údajné cenzuře v našem nebo evropském prostředí mluví o tom, že prý žijeme v orwellovské totalitě. Faktem je, že ve skutečné orwellovské totalitě díla od George Orwella zakazují. Děje se tak v Bělorusku.

„Vyřadit z prodeje všechna vydání Orwellovy knihy 1984. Splnění pokynu hlásit do 19. května,“ cituje běloruský opoziční list Naša Niva nařízení, jímž tamní úřady údajně zakazují prodej slavného románu. Antiutopickou vizi totalitního světa, který ovládá člověka včetně jeho myšlení, napsal anglický spisovatel George Orwell pár let po druhé světové válce. Román byl zakázán v Sovětském svazu, jehož režim byl pro autora jednou z inspirací, i v dalších zemích ovládaných komunisty. Československo nevyjímaje. Na překlad do běloruského jazyka si slavný román 1984 musel počkat až do roku 1992. Když předloni vyšlo nové vydání, zájem čtenářů ho vynesl mezi bestsellery. A to se tamním úřadům nelíbí.

Věc prověřil i ruský fact-checkingový web Provereno. Zjistil, že Orwellův román skutečně není na republikánském seznamu extremistických materiálů. V některých menších knihkupectví byl román stále v prodeji. V jedné z prodejen největšího státního řetězce Belkniga ale přiznali, že už knihu George Orwella nemají, a vysvětlili, že od vedení dostali dopis, který požaduje její stažení z prodeje. Jiný obchod ve stejném řetězci také uvedl, že před pár dny stáhli 1984 z prodeje. Podobnou otázku položil běloruský web Intex-press , jehož zpravodaj se rozhodl Orwellovu knihu hledat ve městě Baranoviči v Brestské oblasti. Ve dvou obchodech byl román na skladě, ale v jednom z nich prodejce vysvětlil, že se jedná o zbytky a nebudou žádné nové zásoby. Další dva uvedli, že od 18. května byla kniha „stažena z prodeje – není jasné, na jak dlouho a z jakého důvodu“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.