Před pár dny skončil ve funkci prezidenta ČR Miloš Zeman. Skončil tak s největší pravděpodobností i jako politik. Připomeňme si, že Miloš Zeman nebyl jen kontroverzní politik, ale rád šířil dezinformace.

Asi nejznámějším a nejslavnějším případem Zemanova veřejného lhaní se však kupodivu nestal výpad proti žádnému z jeho aktuálních oponentů, ale nepravda vyslovená o dávno mrtvém novináři a významné osobnosti předválečného Československa.

V době tzv. evropské migrační krize byla svolána demonstrace na podporu uprchlíků s názvem „Tahle Země patří všem“. Prezident Miloš Zeman pak akci zmínil ve svém vánočním poselství, kdy si spletl název demonstrace a řekl, že organizátoři chystali transparent „Tahle země není naše“.

V roce 2016 pak napadl tehdejšího amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira, že se prý jako téměř jediný velvyslanec nezúčastnil oslav českého státního svátku 28. října na Pražském hradě. Schapiro na prezidentovu výtku okamžitě dokázal, že ve skutečnosti se oslav na Pražském hradě zúčastnil: byl zachycen jak na fotografiích, tak na televizních záznamech, přičemž seděl vlevo vzadu vedle německého velvyslance v Česku Arndta Freytaga von Loringhovena.

Jako prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že někdejšího poradce Zdeňka Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Bývalý poradce u soudů už dříve docílil omluvy za výrok od ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba, Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.

Před volbami v roce 2018 řekl, že nebude vést žádnou kampaň. Tu však za něj vedli lidé z jeho blízkého okolí. Velkou část lidí následně vyznamenal.

Několikrát se Miloš Zeman i za své lži omluvil. Například v dubnu 2019 exstarostovi Vídně Michaelu Häuplovi, jehož na základě nesprávné informace kritizoval za to, že za jeho vlády radnice neposlala vídeňské českojazyčné Komenského škole ani šilink. Omluvila se také česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková, která Zemanovi poskytla nepřesné informace.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.