V březnu letošního roku současný prezident Miloš Zemana oznámil, že se bude znovu ucházet o hlasy voličů v nadcházejících prezidentských volbách. Slíbil také, že nepovede volební kampaň. Realita je však poněkud odlišná.

O sedm měsíců později ovšem poštovní schránky v celé republice zaplnily letáky s jeho starší fotografií. V nich je na dvoustraně v bodech shrnut celý jeho život – od narození až po získání 70 tisíc podpisů občanů pod petici za svou opětovnou kandidaturu. Každý zájemce se tak mimo jiné dozví, že v roce 2015 Zeman „navzdory většině českých i zahraničních politiků, médií a neziskových organizací začal bít na poplach v souvislosti s migrační krizí. Svou mimořádnou aktivitou pomohl zabránit přijímání nelegálních migrantů na našem území,“ psala Idnes.

Jako zadavatel a zhotovitel je na letáku uveden teplický podnikatel Jaroslav Třešňák, majitel developerské společnosti JTH Group. Ten byl součástí podnikatelské delegace, která Zemana v roce 2015 doprovázela při státní návštěvě Jordánska a Spojených arabských emirátů. Podle informací Aktuálně.cz je pak Třešňák jedním ze sponzorů prezidentových reprezentačních plesů a měl zájem i o rozsáhlou investici na východě Ruska. Třešňák odmítl iDNES.cz odpovědět na otázky, s tím že není v žádné straně, a proto nebude komentovat žádné osobní věci. „Soukromé věci nesděluji. Jsem občan České republiky a můžu si natisknout, co chci,“ dodal.

Nyní se také na veřejnosti objevují billboardy s nápisy „Zeman znovu 2018“. Na dalších plakátech lze zase spatřit upoutávku na knihu, která vyšla v roce 2017 a obsahuje rozhovory se Zemanem.

Prezident Miloš Zeman dostal na svůj předvolební transparentní účet včera první velký dar. Dva miliony korun mu poslala firma Dako-CZ, kterou vlastní zbrojař Jaroslav Strnad a slovenský podnikatel ruského původu Alexej Beljajev. Firma, která vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla, dar pro Zemana potvrdila. “Jedná se o výraz našeho uznání toho, co pan prezident dělá pro Českou republiku. Způsob využití těchto prostředků je plně na panu prezidentovi,” řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Andrej Čírtek. Píše Aktálně.cz.

Podnikatel Strnad podporuje Zemana dlouhodobě. Straně SPO, která se k prezidentovi hlásí, věnoval v letech 2013 a 2014 dohromady 3,5 milionu korun. Naopak Zeman například letos v březnu navštívil Strnadovu společnost Excalibur Army ve Šternberku a před dvěma lety slavnostně otevřel novou halu Dako-CZ v Třemošnici.

Milion korun dnes Milošovi Zemanovi darovala firma Composite Components, kterou vlastní Petr Rusek. Ten je zároveň členem představenstva Czechoslovak Group přítele prezidenta, zbrojaře Jaroslava Strnada. Composite Components podporoval v minulosti už stranu SPOZ v roce 2013 a SPO v roce 2017.

Zeman také vyjížděl na setkání za občany.  Předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Vojtěch Weis má jasno: pokud se prezident Miloš Zeman setkává na svých výjezdech do regionů kromě komunálních politiků nebo podnikatelů také s občany, je to kampaň. „V momentě, kdy je vyhlášena předvolební kampaň, tak by měly být jednotlivé kroky či jednání posuzovány z hlediska toho, zda jsou činěny z pozice prezidenta republiky, na mysli mám oficiální záležitosti, a od toho musíme odlišit setkání s občany. Pokud by tak totiž ve stejný moment činil jiný kandidát, tak bychom to nesporně tuto činnost považovali za předvolební kampaň a náklady s tím spojené bychom mu počítali do nákladů této kampaně,“ vysvětluje Weis. Hrad se proti tomuto výkladu, který úřad opakovaně připomíná, od začátku ohrazuje.

Napsal Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.