Na internetu se začínají objevovat spekulace, že šílený střelec z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se svěřoval se svými pocity na Telegramu. Tato teorie není potvrzena, ačkoliv o ni hovořil například i ministr vnitra Vít Rakušan. Pokud se jedná o pravdu, vrah na síti psal rusky a nechal se inspirovat čtrnáctiletou střelkyní z ruského Brjansku.

Novinář Ondřej Soukup věnující se Rusku upozornil, že telegramový kanál střelce může být falešný. „Po sítích běhají odkazy na údajný telegramový kanál vraha. Dokonce policejní prezident nepřímo naznačil, že je skutečně jeho. Myslím, že je to fake,“ uvedl Soukup na základě intenzivních konzultací s ruskými novináři, kterými jsou David Frenkel a Timur Olevskiy. Nesedí časy: „První post, datovaný 9. 12., kde autor píše „Tohle je můj deník o tom, jak jsem se rozhodl pro schoolshooting“, byl editován dnes v 16.55. Tedy v době, kdy střelec byl dvě hodiny po smrti. A 15 minut poté se odkaz na kanál dostal na veřejnost,“ uvádí Soukup.

„Příspěvky psal rodilý mluvčí a ještě takový, kdo je hluboce ponořený do ruského mládežnického kontextu. Tohle vás opravdu na žádné škole nenaučí. Kromě toho jsou tu orfografické chyby, které jsou typické pro ruské žáky. Takže co to bylo? Nevíme, třeba onen David skutečně z nějakého důvodu uměl ruský slang. Spíše bych si vsadil na to, že někdo si vedl deníček s příslušnou tématikou, třeba si tak ulevoval. Když se doslechl o střelbě na FFUK, tak přejmenoval kanál a zeditoval první příspěvek,“ píše Ondřej Soukup.

Nutné v této souvislosti zmínit, že Telegram se stal útočištěm mnoha dezinformátorů, konspiračních teoretiků a dalších aktivistů pro svou anonymitu. Třetí největší komunikační služba světa šiřitelům ruské propagandy vyhovuje proto, že není nijak regulovaná.

Komunikační aplikaci Telegram vytvořil před devíti lety ruský podnikatel a programátor Pavel Durov, v mobilu ji má nainstalovanou přes 700 milionů uživatelů z celého světa. Umí víc než než běžné aplikace pro posílání zpráv, umožňuje vytvářet skupiny až s 200 tisíci členy, které využívají lidé v zemích s omezenou svobodou slova, propaganda či organizovaný zločin. Obsah nepodléhá kontrole, nikdo ho nereguluje, což vyhovuje šíření dezinformací.

Problém Telegramu je, že administrátoři nespolupracují se státními složkami a tak na nebezpečný kanál policii nikdo z nich neupozornil. Telegram je navíc šifrovaný. „Dali jsme si za úkol poskytovat nejlepší zabezpečení v kombinaci se snadným používáním. Vše na Telegramu, včetně chatů, skupin, médií atd., je šifrováno pomocí kombinace 256bitového symetrického šifrování AES, 2048bitového šifrování RSA a zabezpečené výměny klíčů Diffie–Hellman,“ chlubí se sám Telegram.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.