Facebookové konto „Ľuboš Cesnek“ oprášilo starší hoax o tom, jak francouzská firma vyrábějící sýry v českých Sedlčanech ukončuje svou výrobu a EU zakazuje jejich výrobu do budoucna. Důvodem má být údajný konec 10letého období daňových úlev, během kterého měla firma zlikvidovat konkurenčního výrobce v Čechách. Starosta se o konci firmy měl dozvědět až z médií a byl zděšen, protože téměř celé město mělo zůstat bez práce. Nejhorší na celé situaci má být, že další výrobu sýrů v továrně měla zakázat EU, aby nemohla konkurovat jejich výrobě v Unii. Jelikož se jedná o hoax původně šířený v ČR, účet k němu přidal textový popis: „Na Slovensku DETTO. Takto se kolonizuje stát a ničí konkurence. Pryč z EU pryč z NATO.“

Výroba Sedlčanského sýra v roce 2019 neskončila. Francouzská firma výrobu kvůli zvýšení efektivity postupně přesunula do továrny v Hesovu, kde se sýr nadále vyrábí pod stejnou značkou a se stejnou recepturou.

Je pravda, že s ukončením výroby se zrušilo i cca 300 pracovních míst. Zaměstnanci původní továrny dostali nabídku pracovat v Hesově nebo v jiné továrně patřící pod francouzskou firmu.

Není pravda, že původní továrna nemohla být znovu využita – francouzská firma ji nabídla k jiné výrobě. Není pravda, že firma na českém trhu skončila po 10 letech daňových úlev. Do českého obchodního rejstříku byla zapsána v roce 1991 a u našich sousedů působí od roku 1993. Na slovenském trhu působí od roku 2000.

Co je však nejdůležitější – EU nemá jakoukoli pravomoc v jakémkoli členském státě zakazovat nebo povolovat výrobu. Unie v první řadě chrání zájmy svých občanů, mezi něž patří i dostatek pracovních míst a snižování nezaměstnanosti.

V tomto případě se tak jedná o jednoduše vyvratitelnou dezinformaci, jejímž cílem je u lidí rozpoutat vášně a shodit vinu na „špatný Brusel“, který vlastně s celou situací nemá nic společného.


author