Již jednou náš web psal o přesunu výroby sýrů Sedlčanského hermelínu ze Sedlčan do podniku Pribina v Přibyslavi (známý například výrobou Pribiňáčků). Na sociální síti Facebook, internetu a hlavně e-maily se šíří i jiná lživá informace týkající se přesunu.

Text hoaxu:

„Francouzská firma, která vlastní firmu v Sedlčanech na výrobu Sedlčanského hermelínu, dokonce i s názvem PRESIDENT skončila. Takže díky, naši velcí privatizátoři, zase vidíte, jak jste to tady všechno po..li. Francouzům skončila desetiletá výhoda neplacení daní, tak co by tady dělali. Konkurenčního výrobce v ČR zlikvidovali a teď mají konečně otevřen trh do ČR! Starosta Sedlčan se to dozvěděl až z médií, takže byl zděšen, že by skoro celé město mělo být bez práce. Co je na tom nejhorší? Budovy v Sedlčanech zůstaly. Mohli by tady rozjet novou českou výrobu. Ale EU nám zakázala v této továrně vyrábět sýry. Továrna nesmí zpracovávat mléčné výrobky, nesmí konkurovat EU. Nesmíme dál v ČR ve výrobě pokračovat!!! To jsou věci! To jsme suverénní stát uprostřed EU!! Proto mají takový strach z T. Okamury, který na ty praktiky upozorňuje. Proto ten tlak USA a EU na Zemana, Babiše a Okamuru!“

Tak po pořádku. Výroba Sedlčanského hermelínu nekončí. Bude se vyrábět dál, pod stejnou značkou i recepturou, jen o pár desítek kilometrů dál v podniku Pribina v Přibyslavi. „Výroba v Sedlčanech má být snižována postupně, ukončení je plánováno příští rok v květnu. Firma chce podle Buriana zachovat vazby na dodavatele mléka, volné prostory hodlá nabídnout pro jinou výrobu. Zaměstnanci dostanou nabídku pracovat v Hesově nebo v dalším výrobním závodě Savencie v Hodoníně. Odcházejícím lidem chce firma vyplatit nadstandardní odstupné,“ píše Česká televize. Společnost Savencia Fromage & Dairy Czech Republic ji chce kvůli zvýšení efektivity do roka a půl postupně přesunout do závodu v Hesově na Havlíčkobrodsku. Dodáváme, že Hesov je součást města Přibyslav.

A jak je to s tím údajným zákazem výroby? „V Sedlčanech, kde se mlékárenská výroba ruší, přijde o práci až 300 lidí, hlavně žen. Výroba v Sedlčanech má být ale snižována postupně, ukončení je plánováno příští rok v květnu. Firma chce zachovat vazby na dodavatele mléka, volné prostory hodlá nabídnout pro jinou výrobu. Zaměstnanci dostanou nabídku pracovat v Hesově nebo v dalším výrobním závodě Savencie v Hodoníně. Na rozšíření mlékárenské výroby na Havlíčkobrodsku který bude spojený se zvýšenou poptávkou po pracovní síle, se připravuje i havlíčkobrodský úřad práce protože s ohledem na změny v ekonomice se mění i pracovní trh. Mnohé firmy dnes mají problém s obsazením některých odborných ale i dělnických profesí,“ píše Deník.cz.

Na Havlíčkobrodsku dokonce firma bude rozšiřovat výrobu, protože krom výroby ze Sedlčan se tam přesune i výroba z Polska. „Znamená to, že do Hesova se přesune výroba ze dvou závodů, jeden je závod ze Sedlčan a druhý z Poslkého Glubczic. Tím zroste stávající výroba v Hesově o zhruba 20 tisíc tun. Závody jsou technologicky stejné, čili ze třech menších závodů se stane velký závod, který integruje kapacitu dvou menších. Co se týká počtu pracovníků, těch budeme potřebovat navíc asi 80, a věříme, že se nám je podaří zajistit, máme na to 1,5 roku,“ sdělil Deníku Miroslav Maňásek, MBA Generální ředitel CEO Savencia-Fromage&Dairy, CZ/SK.

Není pravda ani to, že firma končí po skončení deseti let daňových úlev. Firma Savencia Fromage & Dairy Czech Republic na českém trhu působí od roku 1993, tedy již 26 let, a bude zde působit i nadále. Zapsána byla dokonce v roce 1991.

Evropská unie nemá jakékoliv pravomoci kdekoliv zakazovat či povolovat výrobu. Ostatně přesun do jiného státu by byl i nelogický. EU chrání zájmy svých občanů a mezi ně patří i dostatek pracovních míst.

Mimochodem. Když byl v textu hoaxu zmíněn Zeman. Výsledkem jeho „vyjednávání“ je propuštění v společnosti Tatra, která propouští po té, co prodělala na „dohodnuté“ zakázce z Ruska. Ještě hůře je na tom společnost Zetor.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.