Některá dezinformační média šíří slova MUDr. Soni Pekové, PhD., která má doktorát z molekulární biologie. Lékařka ve videích odpovídá na otázky jako: Co je koronavir? Kde se vzala epidemie COVID-19? Pochází z čínské laboratoře? Viroložka Peková vysvětluje, jak mohl nový virus vzniknout a jak se šíří. Nevylučuje možnost, že byl vytvořen laboratorním způsobem, protože tomu odpovídají některé jeho genové charakteristiky. Pokud se tak stalo, domnívá se, že šlo únik nešťastnou náhodou.

Dezinformační média vystřihla jen tu část rozhovorů, která se jim hodí. Jde jmenovat například Aeronet s článkem: „Česká molekulární bioložka podrobně vysvětlila, proč zastává názor, že Coronavirus vznikl v laboratoři“ nebo Petra Bostlová s článkem „Američani kvílí, co dr. Peková světu odhalila o původu koronaviru.“ Připomeňme, že Aeronet je jedním z nejznámějších dezinformačních webů, Petra Bostlová je jedna z nejšílenějších bloggerek, které píší na našem internetu. Znovu tedy opakujeme. Soňa Peková nikdy neobvinila nikoho z úmyslného šíření, natož USA.

Odlišný názor než Soňa Peková má řada předních vědců. Například výzkumný ústav Scripps Research Institute vydal studii, která odmítá teorii, že virus byl vytvořen člověkem. Scripps Research Institute má přitom 250 laboratoří zaměstnávajících 2 400 vědců. Přední medicínský magazín Nature medicine 17. března 2020 vydal článek se stejným závěrem. Popisuje, jak pravděpodobně k mutaci došlo. K tomuto závěru se přiklání i další vědci. „Nevidíme absolutně žádné důkazy o tom, že virus byl vytvořen nebo úmyslně propuštěn,” říká Emma Hodcroftová, molekulární epidemioložka na Basilejské univerzitě ve Švýcarsku, která je součástí týmu sledující genetické změny v koronaviry.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com