Europoslanec za SPD, generálmajor ve výslužbě a bývalý velitel olomoucké posádky Hynek Blaško se nechal vyfotografovat na koni jako T.G. Masaryk. Bizarní fotografii sdílel na svém profilu na sociálních sítích dokonce šéf neonacistické DSSS Tomáš Vandas. Právě jeho DSSS podporuje poté, co se podpory nedočkal od „své“ SPD a Blaško tak shání podpisy. Přitom autor a šiřitel mnoha hoaxů by vůbec podpisy shánět nemusel. Blaškova SPD má v sněmovně 20 poslanců. Pokud by každý jeho kandidaturu podepsal, stačilo by mu to. Teoreticky by mu stačilo i 10 senátorských podpisů.

Europoslanec za SPD svůj záměr usilovat o prezidentskou funkci oznámil před necelým měsícem. Aby se stal volitelným kandidátem v prezidentských volbách, které se konají zkraje příštího roku, musí od občanů získat 50 tisíc platných podpisů.

To však nejde tak hladce, jak Blaško doufal. „Jezdil jsem po krajích, navštívil jsem řadu spolků, sdružení, stejně tak menších stran, když přišlo na věc, mnozí mne zklamali a přiznám, že situace s podpisy není vůbec dobrá,“ svěřil se ve videu na své facebookové stránce a vyzval své podporovatele k podpisu petičního archu.

Právě sehnat 50 tisíc podpisů bude problém i pro další dezinformátory. Kandidovat chce například i Jana Peterková nebo Ivan Smetana. Získat pro ně dostatečný počet podpisů však bude zřejmě nepřekonatelným problémem. V podpisových arších musí být nově uvedeno i číslo občanského průkazu každého z podepisujících.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.