Začátkem příštího roku budeme volit nového prezidenta. Mezi hlavní zájemce stát se prezidentem patří například generál ve výslužbě Petr Pavel, dále pak předseda odborových svazů Josef Středula, podnikatel a filantrop Karel Janeček nebo kandidáti z předchozí volby Marek Hilšer a Pavel Fischer. Čeká se také, zda kandidaturu ohlásí Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Miroslava Němcová nebo Lenka Bradáčová.

O post prezidenta se však hlásí i komické postavy dezinformační scény. V prezidentských volbách se zřejmě pokusí uspět i Jana Peterková. Ta se nechvalně proslavila zejména během pandemie, kdy bojovala proti covidovým nařízením a šířila dezinformace. Od té doby ale svou energii soustředila na východ a pro změnu sdílí fake news a hoaxy o válce na Ukrajině. Zda to se svým krokem myslí opravdu vážně, není jasné. K příspěvku ale připojila v krátkosti svůj zamýšlený program. Do něj zahrnula “konec války, ukončení činnosti České republiky v rámci války včetně podpory války, platba za plyn v rublech v rámci zachování cen plynu a potravin a udržení provozu firem za stávající ceny, vystoupení z EU a NATO, pomoc českým občanům jako priority vlády České republiky”. Peterková na závěr samozřejmě neopomněla dodat, že zařídí demisi vlády a premiéra Petra Fialy.

Druhou takovou bizarní osobností je Ivan Smetana. I on chce být prezidentem. Proruský aktivista vydělal na dezinformacích o COVIDu statisíce korun. V roce 2012 ho Parlamentní listy představily v rozhovoru s ním, jako člověka, který „pomáhal rozkrádat miliony“ v kauze lehkých topných olejů. „Proslul“ svou statečností, když se před strážníky městské policie schovával za Aloise Hlásenského.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.