Policie ve čtvrtek požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové k trestnímu stíhání kvůli výrokům o migrantech na svém facebookovém profilu. Šlo o příspěvek, ve kterém píše: „Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU.“ Zda tímto výrokem spáchala trestný čin, rozhodne pravděpodobně soud.

Co je jisté však již v tuto chvíli, že se jedná o dezinformaci. Víra v boha ani sociální konstrukt fyziologicky neexistující rasy nedělají z kohokoliv jiný „druh“. Člověk se nedělí. Neexistuje jakékoliv jiný žijící druh člověka. Nejznámějším jiným druhem člověka byl v minulosti člověk neandrtálský, který byl pravděpodobně částečně vymýcen a částečně asimilován. Ani ostatní druhy člověka již neexistují. Dnes obývá planetu jen jeden jediný druh člověka a Homo sapiens sapiens je tedy jediným zástupcem svého rodu. Paní Maříková by se tedy měla vrátit zpět do základní školy a nechat si vyložit přírodopis. Považovat člověka jiného odstínu kůže za jiný druh je jako tvrdit, že jiným plemenem psa je černý labradorský retrívr a jiným žlutý labradorský retrívr.

Ostatně, Karla Maříková má s dezinformacemi mnoho zkušeností. Poslankyně za SPD Karla Maříková v minulosti sdílela na svém profilu zavádějící článek od dezinformačního webu Nejvíc info. V něm se píše, že „většina Čechů by chtěla mít jako garanta své bezpečnosti Kreml.“ Proti článku se ohradila v pořadu 168 hodin České televize Miriam Lexmann, podle které nepracovala s informacemi ve výzkumu správně a dokonce podsouvala některé informace, které vůbec s výzkumem nesouvisely. Karla Maříková zareagovala velmi originálně. Doslova seřvala autora reportáže České televize. „Pokud máte důkazy, že ten článek je lživý, obraťte se na toho autora. Já jsem ten článek nenapsala, jen jsem sdílela odkaz. A moje starost už není, jestli je pravý nebo není,“ sdělila poslankyně. To však nebyl konec. Poslankyně na své stránce vytvořila anketu, ve které se lidí ptala, jestli garantem bezpečí je spíše Rusko nebo Evropská unie. Výsledek? Z přibližně 6 700 hlasujících hlasovalo 65 % pro EU.

Analytik Roman Máca si všiml, že Karla Maříková věří také ve škodlivost mikrovlnných trub. S kauzou ohledně mikrovlných trub přišel už dříve jiný poslanec SPD Radek Koten. Celá „kauza“ by šla shrnout krátkým výsledekem ze studie Světové zdravotnické organizace. „Žádná dodnes dostupná studie nepotvrdila jiné účinky mikrovln na jídlo než tepelné. K tomu, aby např. došlo k změně molekul „jídla“, je potřeba ionizace a ionizující záření. Mikrovlnné záření je však zářením neionizujícím. Při ohřívání jídla dochází k degradaci vitamínů či aminokyselin. K těmto změnám však dochází i při ohřevu konvenčními metodami. Vysvětlení teorie vybuchujících vajec tvrdící, že je to ukázka škodlivosti na pokrm a člověka, je prosté. Objem vody a objem vodní páry, pocházející z totožného množství vody, je velice odlišný. Pára má několikrát větší objem, a proto dochází k expanzi, následnému úniku a proražení skořápky vajíčka. Proto ohříváme vejce v mikrovlnce pouze ve vodě. Působení mikrovln (vysokofrekvenčního pole) na člověka má také pouze tepelné účinky. Jediný prokázaný efekt je ohřátí tkáně,“ píše se v shrnutí ze zprávy.

Ostatně, že poslankyně SPD sdílí dezinformace upozorňuje i Facebook. Toto se týkalo údajného nepořádku po klimatické demonstraci.

V tomto ohledu tedy velice vtipně vyznívá příspěvek Petra Krátkého vztahující se k zahájení stíhání. Ten tvrdí, že „nástrojem je chaos, zmatek a dezinformace“. Chtělo by podotknout, že to jsou metody především SPD.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com