Nedávno náš web psal o tom, jak Ondřeji Kundrovi (Respekt) a Anetě Snopkové (Reportéři ČT) se podařilo odhalit identitu šéfredaktora dezinformačního webu Aeronet vystupujícího pod přezdívkou Vedoucí Kolotoče. Jedná se z mnoha hledisek o velký úspěch. Mimo jiné je to vzkaz všem provozovatelům webů, které programově a úmyslně šíří dezinformace, že jejich aktivita nebude anonymní. Odkrytá identita může také posloužit orgánům činným v trestním řízení. Na internetu se však objevily pochyby o tom, že se novinářům podařilo „dopadnout“ člověka stojícího za Aeronetem. Zmiňovaným odhaleným šefredaktorem Aeronetu je Marek Pešl.

K prokázání, že tomu tak skutečně je, poslouží i nahrávky z dezinformačních rádio projektů. Vedoucí Kolotoče pravidelně vystupuje na Svobodném vysílači. Dříve vystupoval na Svobodném rádiu. V obou rádiích vystupuje s upraveným hlasem. Jenže modulace hlasu je věc jedna, věc druhá je například rychlost řeči, styl vyjadřování, nadechování se při mluvení atd. Tyto aspekty žádné modulování hlasu nezmění. Pojďme si porovnat nahrávku Svobodného vysílače a pořadu ČT. Pro lepší srovnání jsme modulaci provedli i u nahrávky ČT.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.