Nedávno náš web psal o tom, jak Ondřeji Kundrovi (Respekt) a Anetě Snopkové (Reportéři ČT) se podařilo odhalit identitu šéfredaktora dezinformačního webu Aeronet vystupujícího pod přezdívkou Vedoucí Kolotoče. Jedná se z mnoha hledisek o velký úspěch. Mimo jiné je to vzkaz všem provozovatelům webů, které programově a úmyslně šíří dezinformace, že jejich aktivita nebude anonymní. Odkrytá identita může také posloužit orgánům činným v trestním řízení. Na internetu se však objevily pochyby o tom, že se novinářům podařilo „dopadnout“ člověka stojícího za Aeronetem. Zmiňovaným odhaleným šefredaktorem Aeronetu je Marek Pešl.

K prokázání, že tomu tak skutečně je, poslouží i nahrávky z dezinformačních rádio projektů. Vedoucí Kolotoče pravidelně vystupuje na Svobodném vysílači. Dříve vystupoval na Svobodném rádiu. V obou rádiích vystupuje s upraveným hlasem. Jenže modulace hlasu je věc jedna, věc druhá je například rychlost řeči, styl vyjadřování, nadechování se při mluvení atd. Tyto aspekty žádné modulování hlasu nezmění. Pojďme si porovnat nahrávku Svobodného vysílače a pořadu ČT. Pro lepší srovnání jsme modulaci provedli i u nahrávky ČT.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com