Obrovský úspěch se podařil kolektivu týdeníku Respekt a redaktorům publicistického pořadu Reportéři ČT. Ukázali tvář Vedoucího Kolotoče, tedy šéfredaktora Aeronetu, který inkasuje příjmy z dezinformačního webu. Je jím Marek Pešl, který se momentálně skrývá v Trenčíně. Ondřej Kundra a Aneta Snopová ho natočili po nákupu v obchodním centru.

Z reportáže ČT bylo zřejmé, že byl „přepadovou“ akcí velmi překvapen. Při rozhovoru nejprve svou identitu a příslušnost k dezinformačnímu webu nezapíral, po prvotním šoku se snažil mlžit. Mezi důkazy, že Marek Pešl je Vedoucím Kolotoče, patří i to, že je příjemce peněz zasílaných čtenáři Aeronetu. Jako hlavní důkaz může posloužit nedávná chyba Facebooku, o které psal i náš web. Z ní šlo zjistit, že Facebook Aeronetu spravuje jediný profil: anonymní účet Dylan Taylor. Účet byl však lokalizován na Slovensku. Právě přezdívku Dylan Taylor používal Marek Pešl v době, kdy byl Aeronet ještě fórem o letecké dopravě. Marek Pešl se skrývá pravděpodobně i kvůli exekucím na jeho jméno. K převodu peněz používal bílé koně.

Podívejte se na reportáž Reportérů ČT, přečtěte si článek týdeníku Respekt. Více také na webu ČT24.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.