Koncem ledna se v některých médiích objevila zpráva, že „ruští výrobci vakcíny Sputnik V požádali o registraci Evropskou lékovou agenturu (EMA).“ V polovině ledna skutečně ruští představitelé oznámili, že požádali Evropskou lékovou agenturu o registraci Sputniku. Mluvčí Ruského fondu přímých investic to komentoval slovy, že se jedná o zásadní milník. Ruská, později i světová média, o tom houfně informovala.

Pravda je však jinde. Evropská léková agentura sice potvrdila, že s výrobcem vakcíny jednala. Diskutovali prý o jejich výrobním plánu a domluvili se na dalších jednáních. Zdůraznila ovšem, že Sputnik V rozhodně neprochází tzv. rolling review, tedy oficiálním přezkumem, který by vedl ke schválení vakcíny na evropský trh.

„Co se týče čínských, ruských nebo jiných vakcín, pokud jejich výrobci přijdou a Evropskou lékovou agenturu o schválení požádají, což neudělali, pak musí otevřít data a být transparentní stejně jako ostatní. Vzpomeňte si, že i u AstraZenecy to nějakou dobu trvalo. A pokud jde o maďarský postup: členské státy mohou vakcínám udělit nouzové povolení podle svého rozhodnutí. Berou tím ale na svá bedra odpovědnost,“  řekla pro Český rozhlas předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Napsal: Jan Cemper

Vakcína Sputnik V není důvěryhodná

Timeo Danaos et dona ferentes!

Už několik dnů se můžeme dočíst, že Rusko si podalo u Evropské agentury EMA žádost o registraci vakcíny Sputnik V. Uvádějí to ČTK, Novinky.cz, ECHO24, Týdeník Hrot nebo Lidové noviny. Očividně vycházejí z tvrzení oficiálních médií Ruské federace.

Hlavním tiskovým orgánem RF je Rossijskaja gazeta. Ta 3. února 2021 zveřejnila článek nazvaný „RFPI: Vakcína „Sputnik V“ může být na jaře schválena k použití v EU“a uvedla v něm:

Orgány Evropské unie mohou schválit použití ruské vakcíny proti koronaviru „Sputnik V“ v únoru nebo počátkem března. Informoval o tom šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev ve vysílání „Věsti“ v televizi „Rossija 1“.

„Dokumenty ke schválení (naší vakcíny) jsme předložili Evropské lékařské asociaci, která je evropským regulátorem,“ řekl Dmitrijev.  „Proces ověřování si může vyžádat čas během února až do začátku března.“

První žádost o povolení pro nouzové použití Sputniku V v Evropské unii byla podána 22. prosince.A první fáze získání povolení k běžnému obvyklému použití vakcíny byla naplánována na konec ledna, jak Dmitrijev informoval již dříve.

[Konec citace]

Bohužel jde o naprostou lež. Rusko dosud nepožádalo o registraci své vakcíny v EU a mlží v této souvislosti už od loňska, jak v listopadu 2020 upozornila zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Ivana Milenkovičová (viz screenshoty dole).

Vedle toho, že pokaždé uvádějí jiné datum údajného podání žádosti, Rusové stále vědomě zaměňují dvě organizace se stejnou zkratkou EMA. Evropským regulátorem je Evropská agentura pro léčivé přípravky (European Medicines Agency, rusky Европейское агентство лекарственных средств). Ruští dezinformátoři ale soustavně hovoří o Evropské lékařské asociaci (European Medical Asociation, rusky Европейская медицинская ассоциация), což je spolek s registrací v Belgii a pofiderními kontakty do Ruska. Rozhodně nemůže jít o omyl. Zjevně jde o podobný postup, jaký Rusko použilo v souvislosti s údajným dobrozdáním právníků EU o legálnosti anexe Krymu (o tomto hoaxu jsme psali zde).

Lze jen spekulovat, co Rusko tímto matením sleduje – nejspíše oklamání méně informovaných a vzdělaných Rusů, aby pak mohlo spustit další dezinformační kampaň o své skvělé vakcíně, které zlá EU odepřela využití. Je to tedy o důvod víc chápat Sputnik V jako propagandistickou léčku a nevěřit mu.

Napsal: Miloš Kadlec