Kolem ruské anexe Krymu nebo například kolem sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 se objevuje neustále, i tři roky od událostí, mnoho falešných informací. Především pak dezinformační servery a osobní blogy přinesly stovky verzí o tom jak se tyto události staly. Servery Prvnízprávy.cz a Krajskélisty.cz šířily v pátek zprávu o tom, že prý právníci EU uznali připojení Krymu k Rusku, protože prý odpovídalo zákonům a ústavě.

“Právníci EU prokázali, že vstup Krymu do Ruské federace v roce 2014 byl proveden v souladu se zákony a ústavou Ukrajiny, stejně jako s mezinárodním právem,” píše se v dezinformacích.

Realita však je taková, že tuto “analýzu” vytvořil šéf Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU (AALEP) Christian de Fouloy. Samotná organizace pak je jen jednou z neziskových organizací lobbující mezi zástupci EU. Přímo s Evropskou unií však nemají nic společného.

Podle oficiálních informací měla organizace v roce 2015 jednoho akreditovaného lobbistu a to právě Christiana de Fouloyho. 17. března 2016 tuto akreditaci ztratila. Sama asociace pak uvádí, že členy asociace je více lobbistů. Tuto informaci však nelze ověřit.

Kdo vše je členem asociace nelze dohledat, ovšem při vstupu na internetové stránky AALEP vyskočí jako první jméno Oleg Rumyantsev. Ten je zapsán v transparentní registru lobbistů v EU. Kromě toho však působí veřejný poradce federální služby pro duševní vlastnictví Ruské fedarace (Rospatent) a přednáší jako docent v Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, což je diplomatická škola Ministerstva zahraničních věcí Ruska. MGIMO má v současnosti pověst elitního ústavu. Mnozí ze studentů pocházejí z rodin politických, ekonomických nebo intelektuálních elit Ruska. Na škole sa vyučuje 53 jazyků. V dobách Sovětského svazu byla škola určena především studentům pocházejících z rodin členů komunistických stran Východního bloku. Kromě toho Rumyantsev dostal v roce 2008 čestnou cenu přímo od ruského prezidenta nebo působil
jako asistent a poradce v ruské dumě.

Jedná se tedy o názor jedné lobbistické organizace, nikoliv právníků EU. Je také zřejmé, že tato asociace má přímé styky s vládou v Kremlu a v dané věci tedy nemůže být objektivní.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.