V pořadu „Dvacet minut Radiožurnálu“ z 30. listopadu 2022 hovořil redaktor Jan Pokorný s Jaroslavem Baštou, prezidentským kandidátem za SPD.  Velká část rozhovoru se logicky týkala ruské agrese proti Ukrajině, protože Bašta byl velvyslancem na Ukrajině i v Rusku.

Bašta sice uznává, že Rusko porušilo Budapešťské memorandum a zaútočilo na Ukrajinu, ale jinak pouze papouškuje kremelskou propagandu. Hovoří například o zástupné válce Západu proti Ruské federace ukrajinskýma rukama a o osmileté občanské válce na Ukrajině, ačkoli ve skutečnosti už v dubnu 2014 reálně šlo o intervenci Ruska na ukrajinské území. Svým působením v rámci této operace se ostatně chlubí i exagent ruské tajné služby FSB a válečný zločinec Igor Strelkov-Girkin, spoluzodpovědný i za sestřelení malajského letadla, prezident Putin uděloval medaile za boje na okupovaném ukrajinském území (viz zde nebo zde). Kdo má oči k vidění, viz.

Linii „občanské války“ Bašta sleduje i svým falešným porovnáváním situace s občanskou válkou ve Španělsku a odmítá analogii s druhou světovou válkou. Ukrajině by se samozřejmě neměly dodávat zbraně… Jako prezident by Bašta trval, abychom se v rámci NATO řídili pouze článkem jedna, nikoli článkem pět. [sic!]

Bašta také jednu chvíli přitakává, že program SPD by v jeho osobě měl být programem pro celou ČR, aby si hned poté zmateně odporoval tvrzením, že prezidentská funkce nepřipouští prosazovat stranické zájmy.  Bašta také tvrdí, že za dezinformace se označuje vše, co je v rozporu s tím, co tvrdí vláda, a doplňuje to malmotem, že „dezinformace je pravda, kterou někdo řekl dřív než včas“. Ohledně svobody v Rusku Bašta uvádí, že „míra svobody je tam tak o něco vyšší, než se tady traduje.“ [sic!]

Ačkoli tedy o sobě Bašta v rozhovoru tvrdí, že je jediným vlasteneckým kandidátem ze všech devíti, jeho vyjadřování jednoznačně ukazuje, že jde o vlastenectví ruské. Soudím, že jeden „jejich člověk“ na Hradě už snad byl až dost.


author