Podle oblíbeného pořekadla „Když něco vypadá jako kachna, lítá jako kachna chodí, jako kachna a kváká jako kachna, tak je to s největší pravděpodobností kachna“ se Miloš Zeman jednoznačně jeví jako zastánce zájmů Kremlu (stačí si příkladmo vzpomenout na jeho výroky v souvislosti s případem Skripalových, Krymem a ruskou anexí části ukrajinského území, protiruskými sankcemi nebo Koněvovým pomníkem). Píší tak o něm ostatně například i Times of Israel, Daily Mail, The Times, South China Morning Post, Fox News, Bloomberg, Independent či Irish Times.

A jak Zemana vidí v Rusku? Našli jsme několik textů počínaje rokem 2013, kde o Zemanovi hovoří jako o „našem člověku“. Posuďte sami.

Jevgenij Berseněv (novinář z Barnaulu, Altaj), Livejournal, 13. 5. 2013:

“Tvůrčí třídě se nelíbí, že trošinku přebral na recepci na ruské ambasádě, navíc ještě na Den vítězství. To si ale chlapík spletl ambasádu. Měl se na americkém velvyslanectví zpít do němoty na počet „skutečných vítězů druhé světové“, to by nikdo ani nepípl. To by pomlčelo i blahem čůrající „Echo Moskvy“.

Pracky pryč Zemana, chátro!

Miloš Zeman není Jelcin, nepropije svou zemi. Je to překvapivě zdravý člověk – jak fyzicky, tak i morálně i intelektuálně. Nelíbí se mu představa rozmístit prvky protiletecké obrany v Česku, přímo říká, že tento systém je na mířen ne proti Íránu, ale proti Rusku. Na rozdíl od Karla Schwarzenberga, svého protivníka v letošních lednových volbách, se nerozplývá nad „Pussy Riot“. Neuznává Kosovo jako nezávislý stát. A to zdaleka není úplný výčet všech jeho „hříchů“ před současným západním světem.

Miloš Zeman je kromě toho prezidentem českého venkova a nejchudších vrstev obyvatelstva.  Již zmíněný Schwarzenberg je kníže, etnický Němec, který nevalně mluví česky. Celkově je prostě vzorem politické korektnosti.

Zeman nemusí dlouho hledat slova, je to šikovný, ostrovtipný, excelentní analytik, intelektuál, v dobách socialismu byl mimochodem v nemilosti. Je-li to nutné, umí použít i ostřejší slovo. Ale jak se říká, nepůsobí to příliš důstojně.

Zeman koneckonců je odpůrcem účelové revize výsledků druhé světové války. A proto si na naší ambasádě trochu přiťukl. Samozřejmě si přiťukl na zdraví našich veteránů a na památku padlých.

Je to jedním slovem náš člověk. Dokonce, i když si malinko přihne.”

Andrej Červoněc, Livejournal, 9. 1. 2015. Andrej, rovněž Andrjucha Červoněc, je ruský opolčenec, účastník ruské intervence na Ukrajině, bloger a přispěvatel webu Russkaja vesna – Ruské jaro, „odborník“ na Donbas. Žije v Minsku.

Příspěvek je reakcí na Zemanovo vyjádření o Stěpanu Banderovi.

Alex Exler, novinář a spisovatel, Exler.ru, 26. 2. 2015

Nadpis článku, v němž autor vyjadřuje sympatie se Zemanovým výrokem „Smrt abstinentům a vegetariánům“ na Salonu vín v 25. února 2017.

Dmitrij Smirnov, korespondent významného bulvárního prokremelského listu Komsomolská pravda.

„Miloš Zeman je prostě krasavec! Mluví plynně rusky. Důstojný, mistrný, náš.“

·      Zeman demonstrativně vedl jednání s hlavou Ruské federace v ruštině, bez tlumočníka

Internetový společensko-politický žurnál Politrussia, 3. 9. 2015

Připomeňme, že Miloš Zeman důsledně zastává proruskou pozici od samého začátku ukrajinské krize. Český prezident se domnívá, že sblížení Ruské federace a Evropou je nezbytné, a pokusům jemu nepřátelských sil zorganizovat v Praze „lidové protesty“ čelí svou vyváženou politikou, která Čechům umožňuje být lídry hospodářského růstu v EU.”

Občestvennoe mnenie, Saratov, 10. 11. 2017

“Ano, prezident Česka Miloš Zeman je, jak se zdá, náš člověk. Na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku nazval ztrátu Krymu pro Ukrajinou „hotovou věcí“. Poznamenal přitom ovšem, že Moskva Kyjevu bude ostrov kompenzovat.”

Finrussia, 21. 11. 2017

Ale nehledě na všechna Zemanova prohlášení, panují velké pochybnosti o tom, že státy Evropské unie v nejbližší době sankce zruší. A to znamená, že jednání nebudou mít do té doby smysl. I když, upřímně řečeno, je tak vážený politik jako Miloš Zeman – „náš člověk“.

  • Twitter, 8. 3. 2018
    Náš člověk v Praze na dalších pět let: v Česku se konala inaugurace Miloše Zemana

author