Ruský model šíření dezinformací na sociálních sítích


Americký prestižní deník The NewYork Times si všímá, že ruský model šíření dezinformací se rozšířil po celém světě. Stejný způsob propagace nepravdivých informací, který využíval Kreml v amerických prezidentských volbách, se uplatnil v Íránu, ve Venezuele či v Bangladéši.

V tomto roce budou důležité volby na Ukrajině nebo v Indii. Jelikož už v minulosti sehrály fake news při volbách roli, může se to zopakovat.

Zprávy o šíření propagandy nejnovější přicházejí z Íránu. Dezinformační kampaň zřejmě vedla vláda. Zasáhla uživatele Facebooku a Twitteru na Středním východě, v Asii, ale i v Evropě a Americe. Cílem bylo šíření stanovisek a názorů Teheránu týkajících se různých konfliktů na Středním východě.

Twitter i Facebook upozorňují, že obsah příspěvků smazaných účtů se shoduje se zprávami v íránských státních médiích. Týkalo se to například informování o úloze Spojených států v konfliktech se Sýrií, s Jemenem či v izraelsko-palestinských vztazích.

Také ve Venezuele jsou dezinformační stránky údajně propojené s vládou. Twitter koncem ledna odstranil 1 196 účtů, které se podle něj zapojily do kampaně na podporu Madura a propaganda se shodovala s vládní propagandou. Mezi nejčastější šířeny konspirační teorie patří tvrzení, že protesty proti vládě organizují Spojené státy.

V květnu čekají Evropskou unii volby do Evropského parlamentu. Aby Evropská unie zúžila prostor k šíření falešných zpráv, Google, Facebook a Twitter budou v nejbližších měsících podávat pravidelné zprávy, jak se jim v boji s dezinformacemi na internetu daří .

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/rusky-model-sirenia-dezinformacii-na-socialnych-sietach/