Americký prestižní deník The NewYork Times si všímá, že ruský model šíření dezinformací se rozšířil po celém světě. Stejný způsob propagace nepravdivých informací, který využíval Kreml v amerických prezidentských volbách, se uplatnil v Íránu, ve Venezuele či v Bangladéši.

V tomto roce budou důležité volby na Ukrajině nebo v Indii. Jelikož už v minulosti sehrály fake news při volbách roli, může se to zopakovat.

Zprávy o šíření propagandy nejnovější přicházejí z Íránu. Dezinformační kampaň zřejmě vedla vláda. Zasáhla uživatele Facebooku a Twitteru na Středním východě, v Asii, ale i v Evropě a Americe. Cílem bylo šíření stanovisek a názorů Teheránu týkajících se různých konfliktů na Středním východě.

Twitter i Facebook upozorňují, že obsah příspěvků smazaných účtů se shoduje se zprávami v íránských státních médiích. Týkalo se to například informování o úloze Spojených států v konfliktech se Sýrií, s Jemenem či v izraelsko-palestinských vztazích.

Také ve Venezuele jsou dezinformační stránky údajně propojené s vládou. Twitter koncem ledna odstranil 1 196 účtů, které se podle něj zapojily do kampaně na podporu Madura a propaganda se shodovala s vládní propagandou. Mezi nejčastější šířeny konspirační teorie patří tvrzení, že protesty proti vládě organizují Spojené státy.

V květnu čekají Evropskou unii volby do Evropského parlamentu. Aby Evropská unie zúžila prostor k šíření falešných zpráv, Google, Facebook a Twitter budou v nejbližších měsících podávat pravidelné zprávy, jak se jim v boji s dezinformacemi na internetu daří .

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/rusky-model-sirenia-dezinformacii-na-socialnych-sietach/