Na Facebooku se šíří údajné tvrzení západních tajných služeb o tom, že připouští konec války rozpoutané Ruskem a Rusko vítězí. „Západní tajné služby: Rusko zvítězilo. Válka skončila,“ tvrdí příspěvek na Facebooku. Odkazuje přitom na tvrzení amerického investigativního novináře Seymoura Hershe, který proslul nedávno nepřesnou analýzou výbuchu plynovodu Nord Stream.

Ten svou úvahu publikoval na webu „Modern Diplomacy“. V něm tvrdí, že Ukrajina už válku nemůže vyhrát. To, že Rusko válku vyhrálo, měl Hershovi říci anonymní americký zpravodajský důstojník. Nejedná se tedy o žádné (oficiální) vyjádření amerických či jiných západních tajných služeb. I tak se toto tvrzení objevilo na českých dezinformačních webech jako „Necenzurovaná pravda“, Pokec 24 a dalších.

Čistě hypoteticky, pokud by válka skončila za současných okolností, je samozřejmě otázkou, zda by šlo hovořit o ruském vítězství. Rusko by vyválčilo určité území, ale hlavní cíl „speciální operace“ a to vyměnit vedení Ukrajiny za proruské, se nezdařil. Rusko prohrálo bitvy o velká města jako bitvu o Kyjev, Charkov nebo Cherson. Rusko ztratilo také velké množství vojenské techniky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.