“Norové vyšli do ulic několika míst, aby protestovali proti cvičení NATO”, hlásalo v uplynulých dnech několik ruských a gruzínských portálů. V článcích použili fotografii, která zobrazovala dvojici lidí s transparentem s nápisem Nobody Asked Thou Occupation. V češtině se heslo dá přeložit jako: “Nikdo vás o okupaci nežádal”.

Při bližším pohledu na fotografii však vidět reklamu, která kolemjdoucí láká na 50procentní slevu na ” złoto, Srebro, brylanty “Je tedy zřejmé, že jde o polštinu. Potvrdil to i Google vyhledávač obrázků, který fotku umístil do Polska. Upozornil na to portál euvsdisinfo.eu . Navíc pochází z roku 2016.

Jde o klasický nástroj kremelské propagandy, která vzbuzuje dojem, že v členských státech NATO se zvedá odpor obyvatelstva proti členství v Severoatlantické alianci.

Transparent, který drží dvojice na fotce, obsahuje klíčové slovo “okupace”. Prokremelské weby často používají právě tento narativ. Předem naplánované a dohodnuté cvičení mezinárodních sil, přechody spojeneckých armád přes území členských zemí či ubytování vojáků v kasárnách často popisují jako vojenské obsazení a spojenecké vojáky označují za okupanty.

Konečně, proruská propaganda podobně informovala i o přechodech spojeneckých vojáků přes Slovensko. Ačkoliv ministerstvo obrany s předstihem informovalo o průjezdu spojeneckých armád, dezinfoweby z této události dělají před veřejností utajenou událost, kterou odhalili jejich redaktoři či obyvatelé.

O podobný počin se kremelská propaganda pokusila i v Norsku. V této skandinávské zemi se uskutečnilo cvičení NATO s kódovým označením Trident Juncture. Byly to největší manévry NATO od konce studené války, kterých se účastnili vojáci všech členských států NATO včetně Česka.

Proruská propaganda se na podobné cvičení pohlíží jako na ohrožení ruských státních zájmů a bezpečnosti. Že o nich informuje několik let starými fotkami z úplně jiné země jí až tak nepřekáží.