Na internetu se šíří několik hoaxů, které stojí za zmínku. Aeronet opět šíří lež o údajném přesunu amerických tankových praporů přes Slovensko na Ukrajinu. Hlavné správy manipulují ohledně zprávy z amerického webu, ohledně ruského tanku T-90. A nechutná lež se šíří o slovenské političce Lucii Nicholsonové.

Tak od začátku. V říjnu webu Aeronet šířil další nesmysl. V článku s nadpisem „Nejnovější záběry nočního vlaku ze Slovenska, který veze americké tanky M1A2 Abrams a transportéry Bradley z České republiky na Ukrajinu!“ jsou předkládáný fotografie a video z nádraží Sabinov na východním Slovensku. Podle dezinformační správy zachycuje průjezd vlaků s americkou technikou na Ukrajinu.

Ve skutečnosti se jedná o přesuny na vojenská cvičení v Maďarsku a na Slovensku. „Ministerstvo obrany upozorňuje na přesun vojenské techniky přes Slovensko. „Jde hlavně o přesun amerických a českých vojáků. Během příštího týdne se bude přes území Slovenska přesouvat vojenská technika zahraničních vojsk. O plánovaném přesunu informovala TASR mluvčí resortu obrany Danka Capáková,“ psal 14. září 2018 web Aktuality.sk.

„Cvičení jednotek NATO BRAVE WARRIOR 2018 je jednou z aktivit, jimiž Aliance reaguje na vývoj bezpečnostního prostředí ve světě a demonstruje svoji soudržnost, pevnost transatlantické vazby a připravenost členských zemí ke kolektivní obraně. V rámci cvičení se ve dnech 19. – 20. září 2018 a 7. – 8. října 2018 uskuteční, přes území České republiky, přesuny příslušníků U. S. Army 2nd Cavalry Regiment. Konkrétně se bude jednat o průjezd z německého Vilsecku přes území České republiky na cvičení do Maďarska a zpět. Touto trasou se bude přesunovat celkově cca. 40 vozidel a 135 osob,“ psalo se na webu Jihomoravského kraje.

Hlavné správy Roberta Sopka opět šíří dezinformaci. Ve výkladu se článek na webu NATIONAL INTEREST proměnil v oslavu dokonalosti ruského bojového stroje. Ve skutečnosti se Sebastian Roblin zaměřil na analýzu způsobů, jak mohou být ruské tanky zničeny. Stačí porovnat nadpisy. NATIONAL INTEREST píše v nadipisu: „Ruské tanky T-90A explodují v Sýrii stejně jako ostatní tanky“. Hlavné správy přišly s nadpisem: „Ruský T90 je nejnebezpečnější tank na světě“.

Desítkám tisíc Slováků se v uplynulých dnechzobrazil příspěvek, že Lucia Nicholsonová údajně dělala v Kanadě prostitutku. Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská novinářka a liberální politička, poslankyně a místopředsedkyně Národní rady SR za stranu Sloboda a Solidarita. Nechutný příspěvek o ní rozšířila anonymní stránka „Matovič cirkus“, za jeden den měla více než dva tisíce sdílení. V příspěvku je fotka Nicholsonové a kopie údajného dokumentu policie v Ottawě z roku 2003. Píše se v něm o razii související s prostitucí, níže je zmíněno jméno “Lucia Nicholson”.

Jak to vzniklo? Minulou sobotu se takový dokument nejprve objevil na facebookovém profilu Pavola Forische. Ten se před pár dny přihlásil k trestnímu oznámení na organizátory protestů Za slušné Slovensko. Dokument si nejprve nikdo nevšímal s výjimkou webu Plusko, který ho zmínil v jednom článku. Nicholsonová něj reagovala velmi konkrétně: „Je to padělek, jsou tam stylistické chyby, nesedí logo ottawské policie, ani název departementu. Já jsem se nikdy nejmenovala Nicholson, vždy jsem se jmenovala Nicholsonová.“ Více zde.

Včera tento dokument sdílelela stránka Matoviča cirkus a z falsifikátu se stal virální status. Nicholsonová musela opět reagovat a zopakovat, že je to podvrh: „Někdo se dětinským způsobem pokusil text plný chyb vtěsnat do formy amerického policejního dokumentu, ne kanadského.“

Status se stal živnou půdou i pro již zméněný web Hlavné správy. Ten z falešných informací udělaly samostatný článek, ve kterém se tváří, že na tom dokumentu přece jen může něco být pravda.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.